Agjencia Zhurnal.mk.

BDI garon me Nevzat Bejtën për zgjedhjet lokale në Gostivar!

Shkup, 10 korrik – Anketat e brendshme, tribunat në qytete, matja e pulsit të qytetarëve … Tre muaj para zgjedhjeve, partitë tashmë po përpilojnë listat për kryetarë komunash dhe këshilltarë. Sipas burimeve partiake, shumica është përpara në zgjedhje. Përzgjedhja e kandidatëve të partive atje është afër përfundimit dhe kandidati i parë i LSDM për kryetar komune u njoftua publikisht.

 

“Sitel” ka ardhur deri te emrat e LSDM-së për disa komuna të Shkupit. Emilian Stankoviç, një ish deputet dhe zëdhënës i LDSM, do të kthehet në skenën politike në zgjedhjet lokale. Ai hyn në garë për kryetar në Qendër së bashku me kryetarin aktual Sasha Bogdanoviq dhe drejtoreshën e Klinikës së Sëmundjeve Infektive Milena Stefanoviç.

Në Aerodrom, beteja për të parin e komunës drejtohet nga kryetari aktual Zlatko Marin, dhe konkurrenca e tij është ish-deputeti Aleksandar Filipovski. Stefan Bogoev, kryetar aktual dhe drejtori i “Ujësjellësit dhe Kanalizimeve” Dushko Veskovski po garojnë në Karposh.

Për Prilepin, kandidatët më seriozë nga LSDM janë Goran Sugarevski, i cili la pozicionin e drejtorit në Doganat dhe kryetari aktual Ilija Jovanovski. Tani janë tre kandidatë të mundshëm në Manastir, kryetarja aktuale Natasha Petrovska, pastaj drejtori i ELEM Vasko Kovaçevski dhe aktivisti i partisë Hristo Kondovski. Kandidatë për kryetarë të komunave në Kriva Pallanka janë kryetari aktual Borjanço Micevski dhe Sashko Mitrovski, sekretar i organizatës komunale të LSDM-së në këtë qytet.

“LSDM-ja i ka vendosur komunat e Strumicës, Kumanovës, Karposh dhe Qendër në një grup të veçantë, i cili me gjasë do të vendoset në fazën e fundit, drejtpërdrejt nga udhëheqësi Zaev”, thonë burime partiak pranë LSDM.

Disa nga emrat janë informuar gjithashtu në BDI – në Gostivar Nevzat Bejta, në Tetovë Teuta Arifi. Edhe Visar Ganiu po kërkon rizgjedhje në Çair. Është e pasigurt nëse Merko do të kërkojë një mandat tjetër në Strugë. Por, zyrtarisht nga BDI thonë që vendimet përfundimtar ende nuk janë marrë.

“Lidhur me kandidatët e BDI-së për zgjedhjet e ardhshme lokale, një gjë mund të konfirmoj, ajo është se do të fitojmë në të gjitha komunat ku do të garojmë. Lidhur me emrat, do të njoftoheni në kohë sepse jemi në proces të anketimit intensiv në të gjitha komunat dhe si çdoherë, kandidatët më të mirë do të theksohen nga BDI”, pohojnë nga BDI.

Megjithëse nuk ka një vendim përfundimtar, BESA ka të ngjarë të shkojë me kandidatët e saj në Gostivar – deputeti Fadil Zendeli, në Tetovë liderin Bilall Kasami, në Çair – Kastriot Rexhepi.

VMRO-DPMNE opozitare ende nuk jep informacion në lidhje me emrat.

“VMRO-DPMNE me seriozitet shkon në zgjedhjen e kandidatëve dhe programeve të cilat do tu përgjigjen nevojave të qytetarëve. Deri në mes të korrikut presim 30 emra të definohen e të cilët do të jenë kandidatët më serioz. Publikimi përfundimtar do të jetë në muajin shtator kur do të thirret Komiteti qendror i VMRO-DPMNE-së, i cili në pajtueshmëri me Statutin, ta japë fjalën e fundit për kandidaturat”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Për Aleancën për Shqiptarëve, emri i Arben Taravari për një mandat të ri në Gostivar është i sigurt për momentin. POashtu edhe i Isen Shabanit dhe Albon Xhemailit për Vrapçishtin dhe Bogovinën. Në Çair ASH dhe AAA pritet ta zyrtarizojnë Sekretarin e partisë së Gashit, Bekim Sali.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, ditë më parë njoftoi se zgjedhjet lokale do ti shpallë në fund të muajit gusht ose fillim të shtatorit. Ndërsa data e zgjedhjeve do të vendoset të jetë 17, 24 ose 31 tetori. 

Related posts

Spasovski: Policia shënon suksese, për një vit kemi ulur krimin për 10,8%

Z H

Dita e dytë pa asnjë të vdekur në Tetovë nga Kovid-19

N E

Anketë e re: PDSH-ja thellon avantazhin në Tetovë, BDI ruan epërsinë në Gostivar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More