Agjencia Zhurnal.mk.

Bashkëshortja e El Chapos, Emma Coronel Aispuro pranon fajësinë për akuzën e drogës

Gruaja e “zotit të drogës”, meksikani Joaquin “El Chapo” Guzman, Emma Coronel Aispuro, u deklarua fajtore për ndihmën që i dha burrit të saj.

 

Ajo u paraqit në seancën dëgjimore para gjykatësit, Rudolf Contreras në gjykatën federale në Uashington, ku u deklarua fajtor për tre pika – komplot për shpërndarjen e drogës, komplot për pastrim parash dhe komplot për të ndihmuar kartelin e drogës Sinaloa, raportoi bbc.

Si pjesë e marrëveshjes për pranimin e fajësisë, ajo gjithashtu pranoi se kishte marrë pjesë në një komplot që synonte të ndihmonte burrin e saj të arratisej nga burgu meksikan në vitin 2015.

Coronel përballet me një dënim të përjetshëm vetëm për shpërndarjen e drogës, ndërsa dy akuzat e tjera mbajnë dënime maksimale me burg, përkatësisht 20 dhe 10 vjet.

Ndryshe, El Chapo është duke vuajtur një dënim të përjetshëm në Shtetet e Bashkuara.

Related posts

Rusia nis bombardues bërthamorë në Mesdhe: Dislokimi më i madh që nga Lufta e Ftohtë

Z.H

SHBA i dergon drona ‘kamikazë’ ushtrisë ukrainase

Xh M

Do të ndahet me Danimarkën/ Gjermania lidhet me qendrën në Baltik për energji të ripërtërishme

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More