Agjencia Zhurnal.mk.

Barometri: 80 për qind e qytetarëve në Shqipëri janë pro bashkimit me Kosovën

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet të vetëm të Shqipërisë dhe Kosovës, nëse do të thirreshin sot në një referendum për këtë çështje.

 

Barometri i Euronews Albania, kushtuar mendimit të qytetarëve të Shqipërisë në lidhje me marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri, ka zbuluar se vetëm rreth 16% e shqiptarëve janë kundër bashkimit.

Shumica dërrmuese e shqiptarëve (mbi 90%) mendojnë se Shqipëria dhe Kosova janë një komb i vetëm.

Megjithatë, më pak se gjysma e shqiptarëve mendojnë se një bashkim mes dy vendeve mund të ndodhte në 10 vitet e ardhshme.

Në rast bashkimi, 70% e shqiptarëve mendojnë se kryeqytet duhet të jetë Tirana.

Gjetjet janë të Barometrit të realizuar në 20-29 tetor 2021, kryer nga MRB dhe Data Centrum në nivel kombëtar, me 1000 intervista ballë për ballë në familje. /Euronews.al/

Related posts

Iu hoq nga KAS, Gjykata Administrative lë në fuqi një nga gjobat që KQZ i vendosi Erion Veliajt (SHIFRA)

D V

Manastirliu: Së shpejti kontratë e re me Pfizer për 500 mijë doza brenda vitit

N E

Tragjedi në Tiranë, biznesmeni vdes nga infarkti, ndërron jetë edhe i ati kur mëson lajmin

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More