Agjencia Zhurnal.mk.

Banorët hapin digat dhe përmbytin fshatin për të ndaluar trupat ruse

Fshatarët në Demydiv, në veri të Kievit, praktikuan një taktikë të pazakontë për të parandaluar një sulm me tank rus në kryeqytet.

 

Sipas një raporti në The New York Times, banorët hapën një digë aty pranë dhe dërguan qëllimisht ujë në fshatin e tyre, duke e lënë atë të përmbytur.

Lëvizja krijoi një moçal që e bëri të pamundur kalimin e tankeve ruse dhe ‘bleu’ kohë të çmuar për ushtrinë ukrainase për të ndërtuar mbrojtjen e saj në Kiev.

Tashmë banorët po përballen me ujërat e përmbytjeve në shtëpitë e tyre, por nuk duket se janë penduar.

Pensionistja Antonina Kostuchenko tha për gazetën: “Të gjithë e kuptojnë dhe askush nuk pendohet për asnjë moment. Ne shpëtuam Kievin!”

Related posts

Ningxia, Fabrika e kthimit të qymyrit në lëng arrin kapacitetin e plotë

Z.H

Tregtia e jashtme e qëndrueshme pavarësisht vështirësive

Redaksia

Lija e majmunëve mund të shkaktojë infarkt, çfarë na tregon rasti i një 31 vjeçari në Portugali

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More