Agjencia Zhurnal.mk.

Banka e Shqipërisë: Rritja ekonomike përtej çdo parashikimi

Banka e Shqipërisë ka publikuar sot raportin e Vrojtimit të Biznesit dhe Konsumatorit sipas të cilit, “Treguesi i ndjesisë ekonomike (TNE) regjistroi rritje me 0.9 pikë në muajin dhjetor 2021”m sipas të cilit del se biznesi dhe konsumatorët në Shqipëri kanë rritur besimin në përmirësimin dhe progresin e ekonomisë në vijimësi.

 

Banka e Shqipërisë (BSh) dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë, janë shprehur optimiste për pritshmërinë e rritjes ekonomike në vend.

Sipas BSh-së, sistemi bankar dhe ai financiar janë në gjendje të shëndetshme, ndërsa ekonomia është treguar rezistente ndaj pandemisë.

Teksa Ministria e Financave dhe Ekonomisë thekson se, “rritja ekonomike e pritshme për 2021 është përtej çdo parashikimi vendas apo të huaj, rreth 7.8 % në fund të vitit, një rritje ekonomike me bazë të gjerë, e cila përfshin të gjithë sektorët e ekonomisë”.

Ndonëse treguesi është rritur për të dytin muaj radhazi, ritmet e rritjes kanë qenë më të ngadalta sesa ato të përjetuara gjatë tremujorit të tretë, raporton atsh.

Sipas vrojtimit, rritja e TNE-së në muajin dhjetor u përcaktua nga përmirësimi i besimit konsumator dhe i besimit në sektorët e industrisë, të shërbimeve dhe të tregtisë.

Nga ana tjetër, besimi në sektorin e ndërtimit ka pësuar një rënie të dukshme, duke e ngadalësuar prirjen rritëse të TNE-së në këtë muaj. /ATSH/

Related posts

Përkthyesi komandove shqiptare në Afganistan: Më ndihmoni, s’meritoj të vritem nga Talebanët

D V

Skandali me pagat, Spiropali: Akt kriminal, nuk është sulm kibernetik

D V

“Avioni privat i Ramës”/ Basha nxjerr shifra: Shpenzon 15 mijë dollarë vetëm në një orë. Vettingu mund të ndryshojë situatën!

adijanzh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More