Agjencia Zhurnal.mk.

Banane në kavanoz? Kjo është receta për reçelin më të mirë që keni provuar ndonjëherë!

Përveç reçelit klasik të kumbullës, ftoit dhe kajsisë, është koha për të provuar diçka të re

 

Përbërësit:

– 5 banane të mesme të pjekura në mënyrë të përkryer (pa njolla ngjyrë të kaftë);
– 500 g ananas të konservuar të grimcuar (të papërzier);
– 1/4 filxhan kokos;
– 3 gota sheqer të bardhë
– 3 lugë lëng limoni në shishe.

Përgatitja:

Në fillim qëroni dhe grini bananen, pastaj vendosni në një tenxhere të madhe.

Shtoni përbërësit e tjerë dhe vendosni në pllakë shporeti që të vlojnë, duke i përzier vazhdimisht.

Pasi që të vlojnë, ulni temperaturën dhe në zjarr mesatar zieni derisa të dendësohen, duke i përzier vazhdimisht.

Kur tretja të dendësohet mirë, me lugë vendosni në kavanoz të sterilizuar dhe lëreni të ftohet.

Ruajeni kavanozin në frigorifer dhe përdoreni në afat prej 4 – 6 javësh.

Lëngu i limonit, sipas kësaj recete, do ta mbajë bananen të freskët.

Nëse dëshironi që të konservoni këtë reçel, keni parasysh që ngjyra nuk do të jetë e verdhë por ngjyrë vjollcë.nga TaboolaRekomanduarMund t’ju interesojnë

Related posts

Mëlçi viçi me qepë të shoqëruara me pure patatesh

D V

Sallatë me quinoa dhe perime

D V

Makarona me perime të freskëta – Receta mesdhetare

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More