Agjencia Zhurnal.mk.

“Ballkani i Hapur”, mundësi që tre shtetet të ndajnë përvojën në fushën e kulturës

Shkup, 28 Maj – “Ballkani i Hapur” meriton vëmendje të denjë sepse për herë të parë do të kemi mundësinë që të tre vendet të ndajnë përvojat në fushën e kulturës në të gjitha segmentet, për të kapërcyer dallimet, por edhe për të mundësuar promovimin e të mirave tona kulturore, shfaqjet, muzetë dhe në këtë mënyrë do të kontribuojmë në një zhvillim të rëndësishëm të turizmit, tha ministrja e kulturës Bisera Kostadinovska Stojçevska.

“Open Balkans” do të mbahet më 7 dhe 8 qershor të këtij viti në Ohër, ku do të marrin pjesë ministrat e kulturës, përfaqësues të agjencive të filmit, qendrave kulturore rinore, festivaleve muzikore shtetërore dhe private, muzeumeve, filarmonisë, operës dhe baletit.

Sipas ministres së Kulturës, në frymën e thellimit të kësaj nisme është krijimi i një fortese miqësie dhe bashkëpunimi në fushën e kulturës, si pjesë e rëndësishme e secilit prej këtyre vendeve, dhe në të njëjtën kohë për të mbështetur dhe promovuar turizmin. sektor.

Ajo vuri në dukje se “Ballkani i Hapur” është një nismë rajonale që synon të lehtësojë tregtinë dhe të nxisë zhvillimin ekonomik në të gjithë rajonin. Kjo nismë thekson rëndësinë e lidhjeve rajonale dhe lëvizjen e lirë të njerëzve, kapitalit, mallrave dhe shërbimeve.

Kostadinovska Stojçevska tha se “Ballkani i Hapur” gjithashtu përpiqet të përshpejtojë integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të kontribuojë që secili vend të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian brenda një kohe të arsyeshme.

Vendet e “Ballkanit të Hapur” po punojnë gjithashtu për krijimin e një fondi të përbashkët filmik, ku do të aplikojnë bashkëprodhimet e iniciuara nga të tre vendet.

Në Samitin e Ohrit do të nënshkruhen marrëveshje dhe memorandume të rëndësishme për bashkëpunim në kulturë, turizëm dhe ekonomi, ku do të jenë të pranishëm ministrja e kulturës Bisera Kostadinovska Stojçevska, ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe ministri i bujqësisë, pylltarisë dhe ekonomisë së ujit Ljupço Nikolovski.

Iniciativa për Ballkanin e Hapur mbetet e hapur për Malin e Zi, Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën. Kjo nismë organizohet nga kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama, Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski dhe Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Related posts

Kryesia e LSDM sonte vendos për propozimet e VMRO

Xh M

Sllupçani nuk lëshon pe, në Haraçinë sot përfundon aktiviteti i EVN që vjedhjet e rrymës të ulen në 10 për qind

Xh M

A mund të kthehet referendumi në tavolinë si rrugëdalje për ndryshimet kushtetuese?

I Z