Agjencia Zhurnal.mk.

Baku kritikon Pelosin për vërejtjet e saj në lidhje me konfliktin azerbajxhano-armen

Azerbajxhani i kritikoi deklaratat që kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nensi Pelosi, i bëri për konfliktet kufitare me Armeninë gjatë vizitës së saj në Jerevan.

 

Sipas Baku, vërejtjet e Pelosit se Azerbajxhani kreu një shkelje “të pabazuar dhe të pajustifikuar” ndaj sovranitetit armen i dhanë një goditje të rëndë bisedimeve të paqes me Jerevanin.

“Akuzat e pabaza dhe të padrejta të Pelosit kundër Azerbajxhanit janë të papranueshme,” tha Ministria e Punëve të Jashtme e Azerbajxhanit, duke e quajtur kongresmenen amerikane një “politikane pro-armene”.

“Kjo është një goditje serioze ndaj përpjekjeve për normalizimin e marrëdhënieve midis Armenisë dhe Azerbajxhanit,” thuhet në kumtesën e Ministrisë.

Azerbajxhani theksoi se përleshjet e fundit të armatosura ishin rezultat i një “provokimi ushtarak në shkallë të gjerë” nga Armenia, të cilin Jerevani e mohon.

Related posts

Human Rights Watch: Rusia po përdor në Ukrainë një lloj të minave që janë të ndaluara me ligj

D V

Në Kenia janë vrarë katër protestues

Xh M

Vladimir Putin, një kriminel lufte – kush vendos për këtë?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More