Agjencia Zhurnal.mk.

Bajden dhe Si kundër përdorimit të armëve bërthamore

Presidenti amerikan Xho Bajden në takimin e sotëm me homologun e tij kinez Si Xhinping kundërshtoi “veprimet shtrënguese dhe gjithnjë e më agresive” të Pekinit ndaj Tajvanit dhe shprehu shqetësimin për të drejtat e njeriut për shkak të sjelljes së autoriteteve kineze në Sixhiang, Tibet dhe Hong Kong, kumtoi Shtëpia e Bardhë.

 

Bajden theksoi se SHBA-ja “do të vazhdojë të konkurrojnë fuqishëm” me Kinën, por se “konkurrenca nuk duhet të kthehet në një përplasje”.

Në deklaratë thuhet se Bajden dhe Si ranë dakord se “një luftë bërthamore nuk duhet të bëhet kurrë” dhe se nuk mund të ketë fitues, “dhe theksuan kundërshtimin e tyre ndaj përdorimit ose kërcënimit të përdorimit të armëve bërthamore në Ukrainë”.

Si liderë të dy kombeve, ne ndajmë përgjegjësinë për të treguar se Kina dhe Shtetet e Bashkuara mund të kapërcejnë dallimet, të parandalojnë konkurrencën që t’i afrohet konfliktit dhe të gjejnë mënyra për të punuar së bashku për çështje të ngutshme globale, tha Bajden në fillim të takimit në Bali, ku ai dhe Si po marrin pjesë në Samitin e G20.

Siç raporton agjencia kineze e lajmeve Sinhua, Si theksoi në takim se çështja e Tajvanit është një interes kyç i Kinës, themeli i bazës politike të marrëdhënieve midis Kinës dhe SHBA-së dhe vija e parë e kuqe, e cila nuk duhet të jetë të kryqëzuara në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Related posts

Ndërron jetë francezi më i moshuar: Po të më kishte pyetur dikush, do të jetoja 200 vjet

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

Redaksia

Bajden dhe Trudo: Rusia është plotësisht përgjegjëse për luftën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More