Agjencia Zhurnal.mk.

Avokatët e Navalnyt publikuan ​​detaje të vendimit mbi ekstremizmin

Ekipi ligjor i kritikut të ndaluar të Kremlinit, Alexei Navalny publikoi sot tekstin e plotë të vendimit në të cilin rrjeti politik i aktivistit rus u shpall ekstremist më 9 qershor.

 

Një vendim i dhënë për avokatët e Navalnyt shkruan se u ndalohet të kandidojnë në zgjedhje dhe autoriteteve iu dha fuqia për të ndaluar aktivistët si dhe u kanë ngrirë llogaritë bankare.

Navalny, kritiku më i madh i Vladimir Putinit në Rusi, aktualisht po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë për shkelje të një dënimi me kusht. Arrestimi j përkeqësoi më tej marrëdhëniet midis Moskës dhe vendeve perëndimore, të cilat i bëjnë thirrje Rusisë ta lirojë.

Dokumenti me 16 faqe shpjegon vendimin e gjykatës, i cili u mor me dyer të mbyllura. Gjykata e quajti grupin rreth Navalnyt ekstremist sepse thirrja për protesta dëmtoi rendin publik, sigurinë publike dhe interesat e individëve dhe kompanive. Këto protesta, pretendon gjykata, shkelnin të drejtat dhe liritë e qytetarëve rusë.

Ekipi ligjor i Navalnyt tha se vendimi nuk dha një shpjegim të mjaftueshëm për arsyen pse veprimet e organizatave të tij ishin ekstremiste, pasi u përmendën vetëm tre shembuj të protestave, të organizuara në vitin 2019 dhe vitin 2021.

Vendimi thotë se miqtë e opozitarit rus dëshironte të nxisnin mosbindje civile, të minojnë sigurinë publike dhe integritetin e Federatës Ruse si dhe të shkelin rendin kushtetues.

Ndryshe, Navalny u arrestua në janar kur u kthye në Rusi, pasi ishte trajtuar për gati gjashtë muaj në Gjermani, ku përfundoi pasi u helmua me novichok në muajin gusht të vitit të kaluar. 

Related posts

Putin do të mbajë konferencën e fundvitit

D V

Rritet ndjeshem prodhimi i anijeve

Z.H

Gjenevë-Cyrih për 17 minuta, zbulohet plani për ndërtimin e tuneleve dhe trenit që lëviz nën alpe me shpejtësi prej 1.200 kilometra në orë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More