Agjencia Zhurnal.mk.

Autoritetet italiane shpëtojnë një anije me mbi 500 emigrantë

Anijet e rojeve bregdetare italiane kanë shpëtuar 539 emigrantë nga një varkë peshkimi që po largohej nga ishulli i Lampedusa.

 

Ky ishte numri më i madh i emigrantëve në ishullin italian në një ditë të vetme.

Gratë dhe fëmijët ishin në mesin e atyre që ishin në bord. Disa nga emigrantët – të cilët kishin udhëtuar përtej Detit Mesdhe nga Libia – thuhet se shfaqën shenja dhune.

Prokurorët italianë kanë hapur një hetim për atë që mund të ketë ndodhur.

Një mjek nga grupi humanitar MSF (Mjekët pa Kufi), Alida Serrachieri, ka thënë se një numër i emigrantëve duket se janë sulmuar fizikisht në Libi, ndërsa prisnin një varkë për t’i transportuar ata në Evropë.

Hetuesit po shikojnë mundësinë që emigrantët të kenë qenë të burgosur në mënyrë të rreme në Libi, raportojnë mediat lokale.

Dy anije të rojes bregdetare dhe një varkë doganore nga policia italiane e krimeve financiare, Guardia di Finanza, ndihmuan transportimin e emigrantëve në Lampedusa.

Kryetari i ishullit Toto Martello e përshkroi shpëtimin si “një nga ardhjet më të mëdha të emigrantëve në kohët e fundit”.

Related posts

Elefantët endacakë të Kinës kthehen në habitatin e përshtatshëm

Redaksia

Biden arrin në Britani, synon rikthimin e bashkëpunimit me aleatët

Redaksia

38-vjeçarja afgane e strehuar në Shqipëri ëndërron të kthehet në shtëpi

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More