Agjencia Zhurnal.mk.

Australia dhe Zelanda e Re kërkuan nga qytetarët e tyre ta braktisin Ukrainën

Australia dhe Zelanda e Re sot iu bashkuan disa vendeve perëndimore të cilat i paralajmëruan qytetarëve të tyre menjëherë të largohen nga Ukraina, sepse janë rritur druajtjet nga invazioni rus, njofton DPA.

 

Lëvizja vijoi pas apeleve që deri tek shtetasit e tyre i dërguar SHBA-ja, Britania e Madhe, Letonia dhe Estonia, si dhe Danimarka dhe Holanda, për lëshim më të shpejtë të Ukrainës.

Qeveria australiane dhe ajo e Zelandës së Re u bënë thirrje qytetarëve të tyre për ta braktisur vendin derisa ende ka fluturime të qasshme komerciale.

Kryeministri australian Skot Morison deklaroi se situata në Ukrainë është “shumë serioze”.

Related posts

Të paktën 16 civilë ukrainas të vrarë nga sulmet e fundit ruse

Xh M

Në një fermë në Australi janë vrarë tre persona

Xh M

Një tërmet me magnitudë 6.5 ka tronditur Perunë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More