Agjencia Zhurnal.mk.

Audi po largon prej prodhimit markën TT

Karriera e Audi TT aktual do të përfundojë vitin e ardhshëm dhe vetura do të zëvendësohet nga një model “emocional” i stilit të ri, i cili do të jetë më i madh dhe mund të ketë katër dyer, sipas mediave britanike.

Shefi teknik i kompanisë Oliver Hoffman lë të kuptohet se Audi do të përdorë kalimin në një veturë plotësisht elektrike për të rishqyrtuar pozicionimin e modeleve të saj më të vogla sportive.

“Ne duam të shtojmë disa makina shumë emocionale në ofertën tonë,” tha Hoffman, duke shtuar se “ne kemi disa koncepte vërtet të mira. Por një pasardhës i drejtpërdrejtë i TT nuk është zgjidhja. Ne nuk mund të themi thjesht, ‘Do të bëjmë TT elektrike.’ Ne i befasuam klientët tanë. Ata thanë, “Çfarë është kjo?” Dhe kjo është ajo që ne duam të bëjmë përsëri, për të befasuar klientët tanë”.

Burimet e Audi sugjerojnë se pasardhësi indirekt i TT do të jetë një model më i madh, një veturë më praktike prej katër dyersh, por më agresive. Megjithatë, do të kërkohet një pozicionim i kujdesshëm për të dalluar një automjet të tillë nga e-throne e ardhshme A4.

Një opsion logjik për makinën do të ishte e njëjta platformë MEB, por kompania mund të zgjedhë të presë dhe ta bazojë atë në SAA, e cila kombinon elementet e MEB dhe komponentët e arkitekturës PPE. Kjo mund të ofrojë më shumë fleksibilitet kur bëhet fjalë për paketat e baterive.

Është gjithashtu e mundur që emri TT të refuzohet, duke reflektuar ndryshime në madhësi, tendencat e tregut dhe qasjen e përgjithshme, si dhe lëvizjen. 

Related posts

Tesla lanson ‘përshtatësin’ e karikimit në mënyrë që shoferët të kenë qasje në stacione publike të mbushjes

Lea Muslija

Honda NSX-R e rrallë do të dalë në ankand, çmimi fillon nga 346 mijë euro

D V

Ferrari SF90 Stradale arrin shpejtësinë prej 0-100 kilometra në orë në vetëm 2.3 sekonda

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More