Agjencia Zhurnal.mk.

Aston Martin po përgatit veturën e parë elektrike për 2026

Prodhuesit e veturave po kthehen në masë në shtytjen elektrike, dhe mes tyre ka marka prestigjioze si Bentley dhe Bugatti. Aston Martin ka ndërmend të bashkohet me ta.

 

Drejtori i Përgjithshëm i Aston Martin, Tobias Moers ka konfirmuar se kompania po përgatit veturën e saj të parë plotësisht elektrike, e cila do të shfaqet në vitin 2026.

Në një intervistë për MotorTrend, ai tha se automjetet elektrike do të presin derisa kompania të jetë gati për të lançuar gjeneratën e ardhshme të veturave sportive. Edhe pse Aston Martin tashmë po hyn pak vonë në tregun e makinave elektrike, Moers tha se modelet aktuale do të rifreskohen dhe se do të kenë nevojë për disa vite për të paguar.

Edhe pse aktualisht është modeli më i shitur, DBX nuk ka gjasa të jetë makina e parë elektrike e Aston Martin. Ky nder ndoshta do t’i shkojë pasardhësit të modelit DB11 sepse në vitin 2026 do të jetë gati dhjetë vjeç.

Moers është i ngazëllyer për ardhjen e makinave elektrike dhe pret që të paktën gjysma e ofertës së markës të elektrizohet deri në vitin 2030. Ai shtoi se kompania “mund të përshtatet me kërkesën” dhe të ofrojë modele tradicionale sepse klientët ende duan makina sportive me motorë SUS.

Përveç qëndrimit besnik ndaj motorëve SUS sa më shumë që të jetë e mundur, Aston Martin nuk do t’i detyrojë klientët të zgjedhin midis makinave tradicionale dhe atyre elektrike. Kompania do të ofrojë hibride plug-in në tregjet ku “ka kuptim”. Moers nuk dha shpjegime të mëtejshme, por ka të ngjarë të flasë për tregjet me infrastrukturë të kufizuar të tarifimit. 

Related posts

BMW tregoi tre modele unike E38 750iL, përfshirë një veturë James Bond

D V

Mercedes i porositur vjen me “pajisje të dobëta” për shkak të krizës së çipave

D V

Dodge me një veturë të çuditshme për VIP

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More