Agjencia Zhurnal.mk.

Arsovski: Nuk është biseduar në Qeveri për çmimin e energjisë elektrike

Shkup, 1 dhjetor – Në seancën qeveritare nuk është biseduar për ofertën e EVM-së për çmimin e energjisë elektrike tek furnizuesi universal dhe informacioni për opinionin se sa përqind do të kushtojë është i pakonfirmuar. Nuk është diskutuar nëse do të mbetet apo jo tarifa e lirë nga 1 janari, tha zëdhënësi i Qeverisë Dushko Arsovski në një konferencë për media ku e shpalli vendimin e seancës së sotme të 123-të të qeverisë për gjashtë muaj, pra deri më 9 qershor 2022, për vazhdimin e afatit. krizë në furnizimin me energji elektrike.

 

“Deri më tani kjo nuk është diskutuar në seancat e qeverisë, kështu që të gjitha ato shifra, megjithatë, janë në sferën e informacioneve të pakonfirmuara. Derisa Qeveria të marrë vendim përfundimtar, nuk kemi rritje të caktuar në përqindje”, tha Arsovski.

Ai shtoi se kjo çështje, por edhe tarifa e lirë e energjisë elektrike, do të mbyllen në njërën nga seancat e ardhshme të qeverisë, ku siç tha ai do të diskutohen të gjitha propozimet dhe opsionet së bashku me analizën e dorëzuar nga EVM.

Qeveria kumtoi sot se do të dorëzojë në Kuvend Projektvendimin për vazhdimin e afatit për ekzistimin e situatës krize në gjashtë muajt e ardhshëm dhe se synimi është që të sigurohet vazhdimësia në zbatimin e masave dhe aktiviteteve për tejkalimin e situatës. në furnizimin me energji elektrike.

Related posts

AKE shpalli tender për miratim për 5G

D V

Për rethin e dytë zgjedhor janë akredituar 1598 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes

D V

Pesë prokurorë po kryejnë ekspertizë në spitalin e djegur

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More