Agjencia Zhurnal.mk.

Arsovski: Ndryshimet në Kodin Penal dhe amnistia bëhen për të arritur një qëllim si ai në vitin 2018

Shkup, 4 shtator – Nuk mund t’i ikë përshtypjes se ambasadorja amerikan me këtë deklaratë që kërkon transparencë dhe llogaridhënie po i bën një nder pushtetarëve aktualë në kuadër të votimit të ndryshimeve kushtetuese.“Por, sado të ngathët që janë liderët tanë politikë, mund të keqpërdoret.

Sjellja e ndryshimeve kushtetuese sigurisht që i përshtatet SHBA-së, por ai projekt duhet të ketë koston më të ulët të mundshme. Nëse nuk ka më konsensus kombëtar, nuk ka më loja me doreza”, thotë analisti politik Petar Arsovski në emisionin “24 analiza” në “Tv 24”.

Më mirë do të ishte që dialogu për ndryshimet kushtetuese të bëhej në një mënyrë tjetër, në vend që të kalonte ndonjë ligj për amnisti apo mekanizma të tjerë përmes të cilave zgjidhni një çështje politike që duhet të zgjidhet diku tjetër, thotë Arsovski.

Është një ndjenjë e hidhur mënyra se si u bënë ndryshimet në Kodin Penal dhe si u soll Ligji për amnisti, duke arritur një qëllim politik të ngjashëm me atë të vitit 2018.

Related posts

LSDM: Mickoski të përgjigjet për takimet me Palevskin

Xh M

Policia në tërësi e zbardhi rastin në Karbinci, nuk ka elemente të veprës penale

Xh M

Xhaferi kryeministër, partitë politike po përgatiten për qeveri teknike dhe për zgjedhje

Xh M