Agjencia Zhurnal.mk.

Arritje historike: Maqedonia e Veriut shkon në “Play-Off” – vazhdon ëndrrën për Kupën e Botës

Maqedonia e Veriut mban gjallë shpresat për Kupën e Botës Katar 2022.

 

Skuadra ballkanase bëri historinë në grupin J duke shkuar në Play-Offin falë fitores 3-1 ndaj Islandës.

Ishte lojtari me orgjinë shqiptare, Alioski ai që shënoi golin e parë për vendasit.

Foto: uefa.com

Gjithçka u vendos në barazpeshë nga Thorsteinsson, por fantazisti i Napolit, Elmas vulosi gjithçka me një dygolësh të tij duke e mbyllur takimin në 3-1.

Në sfidën tjetër Rumania nuk e diskutoi Lihtenshteinin në shtëpinë e këtyre të fundit me rezultatin 2-0. Ishte Man ai që zhbllokoi rezultatin në minutat e para të takimit. Më pas rumunët humbën edhe një 11-metërsh me anë të Stanciu, por Bancu i mbylli llogaritë tre minuta përpara përfundimit të kohës së rregullt.

Kështu Gjermania i mbylli me 27 pikë në vendin e parë këto eliminatore, e ndjekur nga Maqedonia e Veriut me 18 pikë, 1 më shumë se Rumania. Pavarësisht se është kualifikuar prej muajsh, Gjermania ka fituar 4-1 ndaj Armenisë. 

Related posts

Rrëfimi i Vojvodës për Marca: I fshehur nën traktor, bombat, netët në pyll, i ndarë nga babai i tij

D V

Kroacia mposht Rusinë dhe siguron kualifikimin në “Katar 2022”

D V

Formacionet zyrtare, Itali – Spanjë: Luhet për një vend në finalen e madhe të Euro 2020

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More