Agjencia Zhurnal.mk.

Arritën 10 mijë vaksina nga Kroacia, paralajmërohet për edhe 20 mijë të tjera

Shkup, 2 korrik – Gjatë ditës së djeshme mbërritën 10 mijë vaksina “AstraZeneka” në vend. Ato do të shpërndahen në pikat e vaksinimit në të gjithë vendin nga fillimi i javës së ardhshme ndërsa Qeveria e Kroacisë ka marrë vendim tjetër për të dhuruar edhe 20 mijë vaksina shtesë që do të jenë nga prodhuesi “AstraZeneka” ose prodhuesi “Moderna” që do të jetë praktikisht sasia e parë e kësaj vaksine që do të mbërrinte në vendin tonë, kumtoi sot ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

 

Në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin kroat të Punëve të Jashtme Gordan Grliq – Radman, Filipçe tha se ata diskutuan situatën dhe masat epidemiologjike. Siç thanë ata, ata ndanë disa përvoja, pikëpamje, parashikime, plane për periudhën e ardhshme përpara nesh.

Ministri Radman u drejtua edhe në gjuhën maqedonase dhe theksoi se me dhurimin e sotëm të 10.000 dozave të vaksinave, Republika e Kroacisë shpreh vendosmëri dhe gatishmëri për ndihmë konkrete për fqinjët e saj më të afërt për të gjithë procesin e luftimit të koronavirusit për të qenë sa më i suksesshëm.

“Sidoqoftë, angazhimi ynë nuk mbaron këtu. Qeveria e Republikës së Kroacisë në seancën e djeshme mori vendimin për të dhuruar edhe 20.000 doza shtesë të vaksinave për Maqedoninë e Veriut”, tha Radman.

Sipas tij, zbatimi efektiv i vaksinimit është mënyra e vetme për të dalë nga pandemia e Kovid-19, me nevojën për të ruajtur ekuilibrin e nevojshëm midis hapjes graduale të kufijve dhe shëndetit të qytetarëve.

Related posts

Jakimovski shpall fitore në Karposh

D V

Avokati i popullit me rekomandime për listat për personat me aftësi të kufizuara për regjistrimin e ardhshëm

Redaksia

Arrestohen edhe dy persona tjerë për sulm ndaj policisë më 5 korrik para Kuvendit

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More