Agjencia Zhurnal.mk.

Arrestohet ish-kryeministri i Kazakistanit – Massimov akuzohet për tradhti kombëtare

Autoritetet kazake kanë arrestuar Karim Massimov, një ish-kryetar i Komitetit të Sigurisë Kombëtare me dyshimin për tradhti.

 

Massimov, i cili u shkarkua këtë javë ndërsa protestat shpërthyen në të gjithë vendin e Azisë Qendrore dhe u arrestua së bashku me disa zyrtarë të tjerë, njoftoi Komiteti i Sigurisë Kombëtare.

Karim Massimov ishte një zyrtar i lartë i partisë në pushtet, dy herë kryeministër i vendit. Arrestimi i tij vjen si fillimi i një spastrimi të pritshëm të ish-udhëheqësit, Nursultan Nazarbayev, raporton reuters.

Dhjetëra u vranë dhe ndërtesat publike u plaçkitën dhe u dogjën në dhunën më të keqe në ish-republikën sovjetike në 30 vitet e pavarësisë.

Pas disa ditësh dhune, forcat e sigurisë duket se kanë marrë kontrollin e rrugëve të qyteteve më të mëdha të Kazakistanit deri të premten.

Presidenti i mbështetur nga Rusia, Kassym-Jomart Tokayev tha se ai kishte urdhëruar forcat e sigurisë të qëllonin dhe vrisnin dhe të shtypnin kryengritjen e vendit. 

Related posts

Ish-roja i kampit nazist del para gjykatës

D V

Xi Jinping-u thekson shënimin e arritjeve të reja në prag të 100-vjetorit të PKK-së

Redaksia

Tre të vdekur dhe dy të arrestuar pas përplasjes së tmerrit midis një kamioni, minibusi dhe një veture në Essex të Anglisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More