Agjencia Zhurnal.mk.

Arrestohen 18 persona që kontrabanduan shqiptarë nga Kosova dhe Shqipëria për në SHBA dhe Britani

Tetëmbëdhjetë persona janë arrestuar në Tarragona të Spanjës, pas një hetimi nga policia spanjolle në bashkëpunim me policinë shqiptare dhe agjencitë e zbatimit të ligjit dhe emigracionit në Kosovë, Austri, Francë, Itali, Slloveni, Portugali, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, si dhe me mbështetjen e EUROPOL.

 

Qëllimi i aksionit, i cili u ndodhi më 29 qershor, ishte të shpërbënte një grup të organizuar kriminal që merrej me kontrabandën e migrantëve dhe mashtrimet me dokumente, njofton EUROPOL sot.

Këto rrjete kriminale, thonë ata, kanë mundësuar hyrjen e paligjshme të më shumë se 400 shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Gjatë aksionit, në dy shtëpi u kontrolluan dhe u konfiskuan dokumentacione të falsifikuara, financiare, regjistrat e aktiviteteve të paligjshme, pajisjet elektronike, para dhe lloje të ndryshme të drogës (kanabis, kokainë dhe droga sintetike).

Sipas EUROPOL, që nga viti 2019, ka pasur një përdorim në rritje të disa dokumenteve të falsifikuara nga emigrantët nga Ballkani Perëndimor.

Ata gjithashtu theksojnë se në fazat e mëparshme të hetimit, grupet kriminale u identifikuan në ishullin Saint Maarten të Karaibeve, të cilët kontrabandonin emigrantë shqiptarë me dokumente të falsifikuara në Shtetet e Bashkuara.

Në të njëjtën kohë, korrierët që udhëtonin në Kosovë dhe Shqipëri për të shpërndarë dokumente të falsifikuara u arrestuan gjithashtu në dhjetor të vitit të kaluar.

Ata gjithashtu deklarojnë se në mars të këtij viti, katër shtypshkronja për dokumente të falsifikuara në Kosovë u konfiskuan.

“Deri më tani, hetimi ka shkuar në 46 arrestime, më shumë se 400 identifikime të migrantëve në aeroporte dhe kapjen e 1.000 dokumenteve të rreme,” thanë ata në një deklaratë.

EUROPOL deklaron se zyrtarët e tyre koordinuan hetimin, lehtësuan shkëmbimin e informacionit dhe ofruan mbështetje analitike dhe kriminalistike.

Related posts

Arrestohet krimineli i kërkuar me urdhërarrest

Z.H

Në Gjermani digjet një autobus nga Maqedonia, pronari dyshon se është hakmarje

Z.H

Incident i armatosur në Kodrën e Diellit

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More