Agjencia Zhurnal.mk.

Arrestimi i Ismail Morinës, Berisha: Rama me urdhër të Beogradit arreston superfansin e kombëtares

Tifozi i njohur shqiptar Ismail Morina është arrestuar mëngjesin e sotëm në Kukës. Lajmi është publikuar në profilin e tij në Facebook.

Për arrestimin e tij ka reaguar ish-kryeministri, Sali Berisha, i cili e konsideron arrestimin si hakmarrje të Beogradit ndaj dronit që lëshoi në stadium dhe kërkon lirimin urgjent të tij nga burgu.

“Rama me urdhër të Beogradit arreston superfansin e kombëtares tonë Ismail Morina. Kërkoj lirimin e tij urgjent”, tha Berisha në një postim në Facebook.

“Te dashur miq, me urdhër të Edi Ramës arrestohet sapo vuri këmbën në dheun e tij Ismail Morina si hakmarrje për dronin që lëshoi në stadiumin e Beogradit me figurat e Ismail Qemalit dhe Isa Buletinit dhe që harboi fare ultra-nacionalistet serb me në krye serbomadhin Vuçiç”, ka thënë Berisha.

“Që nga ajo kohë Ismail Morina është shndërruar në njeriun më të persekutuar në Ballkan. Rama dhe Vuçiç përkatësisht shërbimet e tyre sekrete kanë montuar kundër Ballistit kurthe të ulëta dhe sajuar akuza pa asnjë baze. Dënoj me ashpërsinë më të madhe arrestimin e Morinës dhe kërkoj lirimin e menjëhershëm të tij”, ka shtuar Berisha.

“Ju bëjë thirrje të gjitha organizatave ndërkombëtare të të drejtave të njeriut të ndërhynë për lirimin e tij të menjëhershëm dhe të dënojnë persekutimin politik të Morinës nga binomi famëkeq Rama-Vuçiç”, ka thënë ish-kryeministri. 

Related posts

Dyshime për teste false të COVID-19, Mali i Zi pengon punëtorët nga Shqipëria për të dytën ditë

D V

Coronavirus në Shqipëri, 78 të infektuar dhe 3 humbje jete në 24 orë

D V

SHBA dhe Shqipëria, marrëveshje për pasuritë kulturore

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More