Agjencia Zhurnal.mk.

Ardon Jashari, vëllai i vogël i Granit Xhakës

Të shtunën, mesfushori 20-vjeçar udhëhoqi Luzernin drejt fitores 3:2 në Basel. E shënoi një gol ndër të tjera. Jashari në Botërorin “Katari 2022” jetoi ëndrrën e futbollit. Por, ai dëshiron më shumë.

Nuk kishte luajtur asnjë sekondë kur Ardon Jashari doli para qindra miliona syve të publikut të futbollit botëror më 2 dhjetor. Përfaqësuesja e Zvicrës sapo kishte mposhtur Serbinë në ndeshjen e tretë në grup dhe në skenë doli Granit Xhaka. Kapiteni i Zvicrës veshi fanellën e Ardonit, fanellën me numër 26, dhe me mbiemrin Jashari. Graniti i vuri krahun Ardonit mbi supe, për ta parë e gjithë bota.

Pikërisht ajo që bota duhej të dinte është një temë për shumë debate, pas ndeshjes së ashpër në stadiumin 974 të Dohas. Lojtari i Zvicrës me numrin 26 ka të njëjtin mbiemër me luftëtarin e lirisë së Kosovës, Adem Jashari, i cili u vra nga njësitet serbe në vitin 1998. Emri Jashari jo vetëm që nxiti luftërat e së kaluarës, por edhe tensionet politike të së tashmes në Kosovë dhe Serbi.

“Nuk kishte të bënte me politikë”, thotë Jashari.

Pas ndeshjes ndaj Serbisë, ai nuk foli më për këtë brenda ekipit. Ai është ulur në sallën e mediave në Arenën e Luzernit. Kanë kaluar disa javë teksa ai përsërit atë që tha në Doha në Kupën e Botës. A kishte përdorur Granit Xhaka mbiemrin e shokut të skuadrës në misionin e tij privat?

“Graniti më tha kur u thirra për herë të parë në shtator nga Zvicra se do të vishte fanellën time në Kupën e Botës nëse ia dilnim”, thotë ai.

Kur Jashari u thirr për herë të parë te Zvicra në shtator, Xhaka ishte i emocionuar. Jashari i kujton fillimet e veta. Familja e Jasharit nuk është nga Kosova, ai është rritur në Neuheim, prindërit e tij kanë ardhur në Zvicër nga Maqedonia e Veriut shumë vjet më parë.

Nga zero në njëqind

Ardon Jashari kujton një vit që 20-vjeçari e filloi si lojtar i ri pa kontratë profesionale në FC Luzern dhe përfundoi në fazën e 1/8 së finales të Kupës së Botës, kur hyri si zëvendësues kundër Portugalisë. Një vit nga zero në njëqind, një vit nga skena e provave deri në “Oscar”.

“Do të kisha qeshur me këdo që do të më thoshte para një viti se do të luaja në Botëror”, thotë Jashari.

“Ndodhën jashtëzakonisht shumë gjëra pas Kupës së Botës”, thotë Jashari, i cili po përshtatet për zotërimin e tranzicionit nga Kupa e Botës në jetën e përditshme në klub. “Jam përgatitur për këtë”.

Kur u stërvit përsëri për herë të parë pas pushimit, pati një ndjenjë të mirë dhe ndjeu gëzim të madh.

Megjithatë, nuk është e lehtë. Viti i parë i Jasharit si profesionist e ka bërë atë një nga transferimet më të nxehta në Superligë.

Afati kalimtar i janarit mbyllet të martën dhe 20-vjeçari është në radarin e klubeve të huaja të kategorisë së lartë. Jashari nuk dëshiron ta përjashtojë plotësisht një ndryshim, por sigurisht që ka në dorë frazën e duhur nga futbolli, në të cilën gjërat mund të ndodhin shumë shpejt. “Dua të zhvillohem dhe të përmirësohem, këtu në FC Luzern mund ta bëj këtë”, thotë ai. “Kur të vijë dita dhe gjithçka të jetë e drejtë, atëherë do të duhej të marr një vendim”.

Një ligë e madhe jashtë vendit është një objektiv i qartë për të. Nuk duket se është shumë larg ky ndryshim. Për Luzernin, Jashari si lider në mesfushë është sigurim sportiv për gjysmën e dytë të sezonit dhe një premtim financiar për verën.

“E di që duhet të përqendrohem në punën time dhe performancën time në fushë”, thotë Jashari, “për çdo gjë tjetër kujdeset klubi dhe agjenti im”.

Kështu thonë gjithmonë lojtarët e rinj. Por jo vetëm në Kupën e Botës, Jashari tregoi se nuk lejon që zhurma rreth tij ta pengojë. Shtatorin e kaluar ishte ndezur një mosmarrëveshje mes aksionarit kryesor të Luzernit, Bernhard Alpstaeg, dhe drejtuesve të klubit; një mosmarrëveshje që do të vazhdojë para gjykatës më së voni në pranverë. Në atë kohë, Alpstaeg i dha këshilltarit të Jasharit një ndalim të stadiumit pasi Jashari kishte zgjatur kontratën deri në vitin 2026. Aksionet e Jasharit vazhduan të rriten dhe do të vazhdojnë të rriten. Alpstaeg thotë se kishte “pak zhurmë”, dhe ndalimi i stadiumit ishte një gabim.

“Por unë jam ende i zhgënjyer me këtë djalë, kam mbështetur nënën e tij dhe ai bëri një praktikë në kompaninë time”, thotë Alpstaeg. “Kështu që pres që ai të kontaktojë me mua sapo të ketë sukses”.

Megjithatë, Jashari heziton. “I jam mirënjohës zotit Alpstaeg, kam mundur të bëj praktikën time, ai na ka mbështetur”, thotë ai. “FC Luzerni më dha mundësinë të bëj rrugën time”.

I pjekur për moshën e tij

Drejtori sportiv i Luzernit, Remo Meyer, thotë se me Jasharin në atë kohë u deshën disa biseda që të mos shpërqendrohej nga teatri me Alpstaegun.

“Ardoni ka dëshmuar se është i fortë mendërisht dhe mund të përqendrohet në gjërat thelbësore”, thotë Meyer, “ai ka një personalitet të jashtëzakonshëm, veçanërisht për moshën e tij”.

Jashari ishte gjithmonë kapiten në skuadrat e të rinjve. “Ai donte shumë të bëhej profesionist, kishte besim në vete dhe qysh prej ekipit U16 ishte lojtar lider që frymëzon ekipin”, thotë Sandro Chieffo, trajner i Jasharit te të rinjtë.

Kryetrajneri Mario Frick ishte gjithashtu i impresionuar kur Jashari erdhi nga U21 në ekipin e parë një vit më parë. Pas seancës së dytë stërvitore, Frick foli për një lojtar që nuk do ta mbyllte karrierën në Luzern. Për misionin e qëndrimit në ligë, Frick u mbështet në Jasharin që në fillim, i cili ishte kthyer në U21 pas përgatitjes në verë. Jashari rrëmbeu shansin dhe ia ktheu besimin.

Në përfundim të misionit të suksesshëm të Luzernit, Jashari humbi një ndeshje të vetme. Kur flet Jashari nuk të krijohet përshtypja se është një djalë 20 vjeçar. Ai mund të ngrihet në një podium dhe t’u drejtohet sponsorëve të grumbulluar të klubit sikur të ishte një veteran. Jashari buzëqesh dhe thotë se ka mësuar herët të organizohet, të merret hapur dhe drejtpërdrejt me njerëzit. Në moshën dymbëdhjetëvjeçare ai hyri në shkollën sportive në Kriens, larg shtëpisë së prindërve, pas së cilës përfundoi me sukses praktikën tregtare. Qetësia është gjithashtu një nga cilësitë që e karakterizojnë Jasharin në fushë. Stili i lojës me këmbën e majtë në pjesën defanzive të mesfushës në fakt të kujton të riun Granit Xhaka, por pa kokëfortësinë e tij.

“Graniti është model për çdo lojtar me karrierën e tij”, thotë Jashari. “Por kjo vlen për të gjithë lojtarët e përfaqësueses”.

Jashari e di që është larg modelit të tij. Performancat e tij sugjerojnë se ai është në rrugën e duhur për t’u bërë si Graniti.

Related posts

Ramsdale do të largohet nga Arsenali, por do të mbetet në Ligën Premier

D V

Shiten 100 mijë fanella të Harry Kane, Bayerni e nxjerr pagën për një vit të sulmuesit anglez

D V

“Kam pasur marrëveshje me Real Madridin, Guardiola më donte te Barcelona”, Pirlo zbulon disa të pathëna

D V