Agjencia Zhurnal.mk.

Aprovohen pika të reja për sy që mund të zëvendësojnë syzet

Pikat e syve të miratuara rishtazi që janë shfaqur në treg mund të ndryshojnë jetën e miliona njerëzve me shikim të paqartë në distancë të afërt të shkaktuar nga mosha. Është një problem që prek kryesisht personat e moshës 40 vjeç e lart.

 

Pikat “Vuity”, të miratuara nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), mund të zëvendësojnë syzet e leximit dhe të hyjnë në fuqi në rreth 15 minuta. Një rënie në secilën është e mjaftueshme dhe kjo do të siguronte vizion më të mprehtë për gjashtë deri në 10 orë, thekson kompania.

Tony Wright, një nga 750 pjesëmarrësit në një provë klinike për të testuar ilaçin, tha se atij i pëlqente ajo që pa. “Padyshim që ndryshon jetën”, i tha Wright korrespondentit kombëtar të CBS News Jerry Duncan. “Nuk do të më duheshin aq shumë syzet, sidomos kur jam duke punuar në kompjuter, kur më duhet t’i mbaj gjithmonë”,.

“Vuity” janë pikat e para të syve të miratuara nga FDA për trajtimin e turbullimit të shikimit në të ardhmen e afërt të shkaktuar nga plakja, e njohur edhe si presbiopia. Ilaçi me recetë përdor aftësinë natyrale të syrit për të zvogëluar madhësinë e bebëzës, tha George Warring, studiuesi kryesor i studimit.

“Reduktimi i madhësisë së bebëzës zgjeron thellësinë e fushës ose thellësinë e fokusit, gjë që ju lejon të përqendroheni natyrshëm në diapazon të ndryshëm”, tha ai. Këto pika funksionojnë më mirë për njerëzit midis moshës 40 dhe 55 vjeç, tha një zëdhënës i kompanisë.

Foto: Allergan

Efektet anësore të gjetura në studimin tre mujor përfshinin dhimbje koke dhe skuqje të syve, tha kompania. “Kjo është diçka që ne presim të tolerohet mirë në afat të gjatë, por do të vlerësohet dhe studiohet në një kapacitet formal”, tha Waring, shkruan KP.

“Vuity” nuk është aspak një ilaç për të gjitha, dhe prodhuesi paralajmëron se pikat nuk përdoren kur vozitni natën ose kur kryeni aktivitete në kushte me dritë të ulët.

Pikat janë të destinuara për rastet e lehta deri në mesatare dhe janë më pak efektive pas moshës 65-vjeçare, pasi sytë plaken. Ata që i përdorin mund të kenë gjithashtu vështirësi të përkohshme për të rregulluar fokusin midis objekteve të afërta dhe të largëta.

Për momentin, ilaçi nuk mbulohet nga sigurimet. Mjekët që folën për CBS News thanë se nuk ka gjasa që ata ta mbulojnë ndonjëherë atë sigurim sepse nuk është “e nevojshme mjekësisht”, sepse syzet janë ende një alternativë më e lirë.

Related posts

Pesë metoda të vjetra për uljen e temperaturës në mënyrë natyrale

D V

Një arsye që mund t’ju nxisë të konsumoni shumë ushqim në një vakt

D V

Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrij dhjamin e barkut

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More