Agjencia Zhurnal.mk.

Anija me migrantë fundoset afër ishullit grek

Një operacion i kërkim-shpëtimit ka vazhduar të premten afër ishullit të Kretës në Greqi për disa persona që llogariten të zhdukur pasi anija që po barte migrantë u fundos.

Roja e bregut në Greqi tha se 37 persona janë nxjerrë nga deti ose nga anija në fundosje të enjten vonë. Ndërkaq, sipas të mbijetuarve, kanë qenë rreth 45 persona në anije.

Kombësitë e pasagjerëve, pikënisja e anijes dhe destinaconi nuk janë të ditura në këtë moment.

Tri anije greke u përfshinë në kërkim-shpëtim të premten, sipas rojes së bregut, raporton REL.

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë tha se dy anije të saj dhe një aeroplan janë nisur për t’iu bashkuar misionit në kushte të rënda të ajrit dhe detit. Kjo ministri tha se tetë persona besohet të jenë të zhdukur.

Një deklaratë e ministrisë të premten tha se anija u fundos 259 kilometra larg qytetit bregdetar të Turqisë, Kas dhe rreth 100 kilomtera në jug të ishullit Karpathos të Greqisë.

Related posts

Ku është ‘Fito’? Lordi famëkeq i drogës i Ekuadorit, i cili u arratis nga burgu në të cilin jetonte si mbret

Xh M

Ministri i Jashtëm polak: Rusia do të mposhtet nëse e sulmon NATO-n

Xh M

Bosi i mafies bën dasmë tek kisha ku u varros armiku numër 1 i tyre, gjyqtari Falcone! Reagon prifti: Nuk e dinim që..

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky