Agjencia Zhurnal.mk.

Analiza e ndryshimit të klimës: Thatësira vret 650 mijë njerëz, stuhitë marrin 580 mijë jetë në pesë dekadat e fundit

Sipas një analize nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO), përmbytjet në Gjermani në vitin 2002, veçanërisht përgjatë lumit Elba, ishin katastrofa më e rëndë natyrore për sa i përket dëmtimit të pronës në Evropë në 50 vitet e fundit.

 

Përmbytjet shkaktuan rreth 14 miliardë euro dëm, raportoi organizata të premten në Gjenevë. Të dhënat nga 1970 deri në 2019 u vlerësuan.

Globalisht, midis katastrofave natyrore, thatësira dhe stuhitë kanë marrë më shumë jetë në 50 vitet e fundit. Thatësira ka vrarë rreth 650 mijë njerëz dhe stuhitë rreth 580 mijë. Përmbytjet dhe temperaturat ekstreme kanë vrarë 60 mijë njerëz.

Për sa i përket dëmtimit të pronës, stuhitë ishin katastrofat natyrore më shkatërruese në botë, me humbje prej 521 miliardë dollarësh. Përmbytjet shkaktuan 115 miliardë dollarë dëme në pronë.

Ndryshimi i klimës po përkeqëson situatën, tha sekretari i përgjithshëm i WMO-s, Petteri Taalas.

Të dhënat gjithashtu përfshijnë temperaturat e fundit ekstreme në Amerikën e Veriut dhe përmbytjet shkatërruese në Gjermani dhe vendet fqinje. 

Related posts

Linjat ajrore anulojnë mbi 25 mijë fluturime të planifikuara në gusht

Xh M

Ushtria ukrainase hyn në një qytezë kyçe në lindje

Xh M

Stoltenberg: Lufta do të përfundojë në tryezën e bisedimeve

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More