Agjencia Zhurnal.mk.

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Qeveria amerikane do të investojë 3.2 miliardë dollarë në zhvillimin e pilulave antivirale për coronavirus, tha të enjten Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

 

Një trajtim i tillë mund të zvogëlojë shtrimet në spital dhe potencialisht të shpëtojë shumë jetë në vitet që vijnë, pasi virusi bëhet një kërcënim shumëvjeçar pavarësisht shpërndarjes së vaksinave efektive.

Shumë viruse të tjerë, përfshirë gripin, HIV dhe hepatitin C, mund të trajtohen me pilula të thjeshta. Sidoqoftë, pavarësisht më shumë se një viti hulumtimesh, një ilaç i tillë nuk ekziston për coronavirusin. Administrata e ish-presidentit, Donald Trump ka investuar shumë më shumë para në zhvillimin e vaksinave sesa në trajtime, një boshllëk që programi i ri do të përpiqet të plotësojë.

Hyrja e re e parave do të përshpejtojë provat klinike të disa kandidatëve premtues të ilaçeve. Nëse gjithçka shkon mirë, disa nga këto pilula mund të bëhen të disponueshme deri në fund të këtij viti, shkruan newyorktimes, raporton national.

Programi antivirus pandemik do të mbështesë gjithashtu hulumtimet për barna krejtësisht të reja, jo vetëm për coronavirusin, por edhe për viruset që mund të shkaktojnë pandemi në të ardhmen.

Në fillim të viteve 2000, studiuesit zbuluan se një ilaç antiviral i quajtur sofosbuvir mund të shërojë hepatitin C në pothuajse 100 për qind të rasteve. Tamiflu, një pilulë e gripit pa recetë, mund të zvogëlojë kohën që duhet për tu rikuperuar nga një infeksion dhe të zvogëlojë shanset që dikush të shtrohet në spital për gripin.

Në fillim të pandemisë, studiuesit filluan testimin e barnave ekzistuese antivirale në njerëzit e shtruar në spital me coronavirus të rëndë. Sidoqoftë, shumë nga këto studime nuk kanë treguar përfitime nga ilaçet antivirale. Shkencëtarët tani e dinë se koha më e mirë për të provuar bllokimin e coronavirusit është në ditët e para të sëmundjes, kur virusi replikohet shpejt dhe sistemi imunitar nuk ka krijuar ende një mbrojtje.

Related posts

Qeveria gjermane ul parashikimin ekonomik për vitin 2022 në 3.6 për qind

D V

Nisma“Një brez, një rrugë” ndihmon vendet në zhvillim

Z.H

Zonja e Parë: Qëndrueshmëria është superfuqia e grave të Ukrainës

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More