Agjencia Zhurnal.mk.

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Shtetet e Bashkuara mund të pezullojnë shqyrtimin e çështjes së hyrjes së Ukrainës në NATO për shkak të kërcënimit të afrimit midis Rusisë dhe Kinës, shkruan “National Interest”.

 

Sipas portalit, Shtetet e Bashkuara nuk dëshirojnë të forcojnë bashkëpunimin ruso-kinez dhe janë të gatshme për kompromis në mënyrë që të parandalojnë që Rusia të përqafohet nga Kina.

Kjo mund të ndodhë vetëm nëse Rusisë i ofrohen kushte që korrespondojnë me interesat e saj kombëtare, përfshirë ngrirjen e shqyrtimit të çështjes së anëtarësimit të Ukrainës në BE dhe NATO”– theksoi autori i materialit.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe lideri amerikan Joseph Biden biseduan më 16 qershor në Gjenevë. Gjatë bisedimeve, Biden sugjeroi që Putini të konsiderojë nëse Rusia duhet të rrisë varësinë e saj nga Kina. Më vonë, gazeta kineze “Global Times” njoftoi se rusët e konsideruan si poshtëruese deklaratën e Biden se Pekini po ushtronte presion mbi Moskën.

Related posts

Blinken: SHBA nuk do të njohë aneksimin rus të territoreve në Ukrainë

Xh M

Situata në Donbas mbetet e rëndë

Xh M

Samiti i ardhshëm i NATO-s do të mbahet në Spanjë më 29 dhe 30 qershor të vitit 2022

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More