Agjencia Zhurnal.mk.

Ambasada e SHBA-së në Kosovë përshëndet procesin zgjedhor: Kjo është tjetër fitore e demokracisë

Ushtruesi i detyrës së ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, ka përshëndetur mbarëvajtjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit.

 

Në një shkrim në Twitter, Giacobbe ka thënë se kosovarët kanë dëshmuar pjekuri në këto zgjedhje duke e quajur “fitore tjetër e demokracisë”.

“Është inkurajuese të shohesh shqiptarët e Kosovës teksa votojnë dhe përmes kutive të votimit dëmostrojnë fitore tjetër të demokracisë. Ne duhet të qëndrojmë vigjilentë përballë pandemisë: të respektojmë masat qeveritare dhe të festojmë me familjen në shtëpi. #BëniPjesën tuaj #DemokracinëDërguesit”, ka shkruar Giacobbe.

Ndërkaq, në orën 19:00 janë mbyllur qendrat e votimit në të gjithë Kosovën.

Në zgjedhjet lokale të 17 tetorit kanë votuar 43 për qind të qytetarëve me të drejtë vote, një dalje e ngjashme krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, kur kishin dalë 43.5 për qind e elektoratit.

Sipas të dhënave të publikuara në ueb-faqen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, nga 96 për qind e të dhënave të përpunuara, del se 42.85 për qind e qytetarëve kanë ushtruar të drejtën e tyre të votës.

KQZ-ja thotë se mbi 776 mijë qytetarë votuan për të zgjedhur kryetarët e rinj dhe asambletë komunale në 38 komunat e Kosovës.

Related posts

Vushtrri: Numërohen mbi 40% të votave, PDK në avantazh

D V

Gërvalla në takimin e Kartës së Adriatikut: Lufta është kthyer sërish si kërcënim real në Ballkan

D V

Mbledhja e parë e Komitetit për luftimin e COVID-19, kërkohet mbikëqyrje rigoroze e zbatimit të masave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More