Agjencia Zhurnal.mk.

Alternativa do të vendosë sonte nëse Sali do ta zëvendësojë Filipçen

Shkup, 18 dhjetor – Sonte do të mblidhet kryesia qendrore e Alternativës, pas së cilës do të bëhet e ditur se cilët do të jenë tre ministrat nga kjo parti. Kandidati për ministër të Shëndetësisë nga kjo parti është Bekim Sali. Alternativa do të menaxhojë edhe Ministritë e Shoqërisë Informative dhe Diasporën.

 

Nga Alternativa priten emrat e deputetëve për Ministrinë e Arsimit, Bujqësisë dhe Arsimit dhe për 47 pozita të tjera drejtoresh, si për MEPSO, Hekurudha, Fondin e Sigurimeve Pensionale e tjera.

Siç bëhet e ditur, lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, propozoi liderin e Alternativës Afrim Gashi për kryeministër të qeverisë së ardhshme teknike. Alternativa e hodhi poshtë propozimin me arsyetimin se është duke u zhvilluar një proces tjetër, gjegjësisht se mbeten në marrëveshjen me Zaev.

Të martën pritet zgjedhja e kandidatëve të rinj për poste ministrore në qeverinë e re, e cila pritet të udhëhiqet nga Dimitar Kovaçevski, kryetari i ri i LSDM-së.

Related posts

Hiqet ndalesa për lëvizje në pyje dhe zona pyjore

Redaksia

Spasovski në Forum të ministrave të punëve të brendshme të vendeve anëtare të MARRI në Podgoricë

Z H

Komuna e Tearcës do të ketë kopshtin e parë, nënshkruhen marrëveshje për ndërtimin e objektit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More