Agjencia Zhurnal.mk.

Alfa Romeo konfirmon veturën e re, por ende nuk i ka gjetur emër

Alfa Romeo konfirmon projektin “Kid” si model krejt i ri për fillimin e vitit 2024

Prodhuesi italian i veturave Alfa Romeo, ka konfirmuar ardhjen e një modeli krejtësisht të ri që pritet të lansohet në gjysmën e parë të vitit 2024, duke konfirmuar se modeli do të përshtatet brenda klasifikimit ‘Sport Urban Vehicle’ nën siglën e Alfa Romeo Tonale.

I njohur në shtëpi nga ekipi i zhvillimit të Alfa Romeo si “Fëmijë”, kurse Alfa përcakton se crossover-i i ri do të rishkruajë rregullat për segmentin dhe po i kërkon komunitetit Alfisti të sugjerojë emra për produktin e ri.

Thashethemet kanë sugjeruar se Alfa e re do të mbante emrin Brennero, por kompania ka thënë qartë se ky nuk do të jetë emri i saj.

Segmenti në fjalë është crossover-i premium, i cili aktualisht është nën konkurrencë nga Mini Countryman dhe Volvo EX30.

Alfa Romeo “Kid” do të jetë gjithashtu produkti i parë plotësisht elektrik i kompanisë, por siç thotë Alfa, “jo vetëm kaq”.

Kjo sugjeron se do të jetë i disponueshëm me një mori opsionesh të motorit dhe jep një sërë detajesh se me çfarë do të ndajë bazat, qoftë edhe pa dashje.

Alfa Romeo do të ndajë platformën CMP/eCMP me modelet tjera Avenger, Peugeot 2008, Opel Mokka dhe një sërë produktesh të tjera Stellantis dhe ka të ngjarë të ketë dimensione të ngjashme, me një bazë rrote prej rreth 100 inç, një gjatësi prej 160 inç dhe gjerësi rreth 70 inç.

Related posts

Google heq aplikacionin “që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin”

D V

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

D V

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

D V