Agjencia Zhurnal.mk.

Alexa i thotë vajzës 10-vjeçare të vendosë monedha të hekurit në prizën e rrymës

Amazon ka përditësuar asistentin e saj zanor Alexa pasi “sfidoi” një vajzë 10-vjeçare të prekte prizën e energjisë elektrike me monedha të hekurit.

 

Sugjerimi erdhi pasi vajza i kërkoi Alexa një “sfidë për të bërë”.

“Vendosni një karikues telefoni në një prizë muri dhe më pas e prekni me monedhë”, tha altoparlanti inteligjent.

Amazon tha se e rregulloi gabimin sapo kompania u bë e vetëdijshme për të.

Aktiviteti i rrezikshëm, i njohur si “sfida e qindarkës”, filloi të qarkullonte në TikTok dhe faqet e tjera të internetit të mediave sociale rreth një vit më parë.

Shumë metale përcjellin rrymën elektrike dhe futja e tyre në prizat elektrike të ndezura mund të shkaktojë goditje elektrike, zjarre dhe dëmtime të tjera. 

Related posts

PayPal me ofertë prej 40 miliardë dollarësh për të blerë Pinterest

D V

Detaje rreth qenit-robot me një snajper në ‘shpinë’ të zbuluar në një panair të Ushtrisë amerikane – i aftë të qëllojë deri në 1200 metra largësi

D V

OnePlus Nord 2 zbulon fotografitë dhe specifikimet zyrtare të telefonit inteligjent

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More