Agjencia Zhurnal.mk.

Alarmante numri i moshës mesatare që kërkojnë ndihmë mjekësore, thotë doktor Pilovska

Shkup, 16 gusht – Ndryshimet e shpeshta të papritura të temperaturave prekin më së shumti të sëmurët kronikë, por një numër në rritje i njerëzve të moshës së mesme, të cilët i ndjejnë gjithnjë e më shumë këto sëmundje, kërkojnë ndihmë urgjente mjekësore. Grupmosha për të cilën kërkohet ndihma emergjente po zvogëlohet gjithnjë e më shumë, ka theksuar Dr. Elena Kareva Pilovska, specialiste psikiatre, në Ndihmën emergjente mjekësore Shkup.

Nga nesër priten temperatura më të larta, ndërsa Emergjenca përsërit rekomandimet e Ministrisë së Shëndetësisë, duke theksuar se pacientët ndjejnë ndryshime të motit dhe shumica ankohen për dhimbje në qafë, kyçe, ngurtësi, marramendje, për shkak të ndryshimeve të presionit atmosferik, ndryshimeve të temperaturës së ajrit, lagështisë. Nga aty thonë se më së shpeshti këshillohen të sëmurët kronikë, por një numër në rritje janë edhe moshat e mesme, të cilët i ndjejnë gjithnjë e më shumë këto sëmundje.

Pra, kufiri për sëmundjet e natyrës akute është ulur pak. Grupmosha për të cilën kërkohet ndihmë emergjente po zvogëlohet gjithnjë e më shumë, theksoi Kareva Pilovska.

Grupmosha për të cilën kërkohet ndihma emergjente mjekësore po zvogëlohet gjithnjë e më shumë, tha dr. Elena Kareva Pilovska.

Ajo përmendi edhe meteoropatinë si pasojë e ndryshimeve të temperaturës, e cila shkakton çekuilibër hormonal në trupin e njeriut dhe ndryshim në nivelin mendor, humor, përqendrim. Si rezultat, njerëzit ndihen të dobësuar mendërisht, dhe fizikisht, dhimbje në nyje, kocka, dhimbje të lëndimeve të vjetra, ndryshime në presionin e gjakut.

“Prandaj rekomandojmë moderim në çdo gjë, dietë të shëndetshme, aktivitet fizik, shëtitje në natyrë”, nënvizoi Kareva Pilovska.

Sipas HMRC, nën ndikimin e një mase të ngrohtë ajrore, në ditët në vijim do të mbajë mot kryesisht stabil me rritje të temperaturës ditore, e cila nga e enjtja deri të dielën në pjesën më të madhe të vendit do të kalojë 35 gradë.

Related posts

 I dyshuari kryesor për vrasjen e Vanja Gjorçevskës është kapur në Türkiye, procedura për ekstradim ka filluar

Xh M

Spavoski konfirmon: Lupço Palevski është arrestuar në Turqi, ekzekutori i Vanjës u kap nga policia turke në Balikesir

Xh M

Pasiguri e panik pas vrasjes së 14-vjeçares në Shkup

Xh M