Agjencia Zhurnal.mk.

Akuza kundër njëra-tjetrës mes Microsoftit dhe Amazonit – Pentagoni anulon kontratën dhjetë miliardë dollarëshe

Pentagoni ka anuluar kontratën multi-miliard dollarëshe të informatikës, e cila shkaktoi një mosmarrëveshje midis Microsoftit dhe Amazonit.

 

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së tha se kontrata prej 10 miliardë dollarësh nuk plotësonte më nevojat e saj aktuale për shkak të “zhvendosjes së mjedisit të teknologjisë”.

Microsoftit iu dha kontrata, por Amazon pretendoi se presidenti amerikan, Donald Trump kishte ndikuar në vendim, raporton bbc.

Amazon dhe Microsoft do të kenë mundësi të bëjnë ofertat e tyre për një kontratë të re, raporton bbc.

Pasi Microsoft fitoi kontratën masive të Ndërmarrjes së Përbashkët të Infrastrukturës së Mbrojtjes (Jedi), ajo shkaktoi ankesa dhe një sfidë ligjore nga rivali i teknologjisë Amazon, i cili pretendoi se zgjedhja ishte e motivuar politikisht.

Departamenti i Mbrojtjes (DoD) tha në një deklaratë të martën se “Me zhvendosjen e mjedisit të teknologjisë, është bërë e qartë se kontrata Jedi Cloud, e cila është vonuar prej kohësh, nuk plotëson më kërkesat për të mbushur boshllëqet e aftësive të DoD”.

Sistemi Jedi u krijua për të zëvendësuar rrjetet e vjetruara kompjuterike të DoD-it me një sistem të vetëm “cloud”, i cili do të kishte strehuar material sekrete të klasifikuara dhe do të siguronte ushtri të bazuar në inteligjencë artificiale.

Related posts

Bullgari: Nëntë të moshuar vdesin si pasojë e zjarrit në një shtëpi kujdesi

D V

Tajvani në gjendje gatishmërie për shkak të provokimeve kineze

D V

Policia italiane shkatërron rrjetin që ofronte pasaporta false vaksinimi

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More