Agjencia Zhurnal.mk.

Aknet – Kujdesi i saktë për lëkurën e mbuluar nga akne

Aknet mund të kenë pasoja të rënda psikologjike, veçanërisht për ata që janë duke luftuar për ta përballuar atë.

 

Aknet janë sëmundje të shpeshta të lëkurës. Ato mund të shfaqen në të dy gjinitë në çdo moshë: foshnjat, adoleshentët, të rinjtë, të moshuarit. Është një sëmundje inflamatore kronike e strukturës pilosabaceous të lëkurës (një sipërfaqe e përbërë nga një gjëndër qimesh dhe një gjëndër dhjamore).

Qasja konvencionale për trajtimin e akneve përfshin përdorimin e retinoideve (topike dhe orale), antibiotikëve sistematikë dhe topikë. Mjekimi zgjat mesatarisht 3-6 muaj, me mundësi të efekteve të shumta anësore nga terapia sistemike, si dhe rezistencë ndaj terapisë lokale antibiotike dhe antiseptike.

Një vizitë te një dermatolog është po aq e rëndësishme sa kujdesi i duhur gjatë ditës dhe natës me kozmetikë për lëkurën me akne dhe përdorimin e suplementeve dietike.

Biotina, zinku, seleni i bakrit, niacina dhe acidi pantotenik janë mikronutrientë të nevojshëm për seborrenë, epitelizimin dhe rigjallërimin e lëkurës. Kjo është arsyeja pse ato shpesh janë pjesë përbërëse e kozmetikës së destinuar për lëkurën me akne si dhe në shumë suplemente dietike.

Rekomandimi i Farmacisë DNA ANNY PHARM në drejtimin e kujdesit të plotë ditën dhe natën e lëkurës me akne është linja SEBIUM e markës gjermane BIODERMA.

BIODERMA Sébium Night Peel 40ml – Farmaci DNA Annie Farm (annifarm.com.mk)

Sebium Night Peel 40ml

Balans unik e efikasitetit dhe tolerancës në formën e pilingut.

Koncentrat që barazon çehren, me efektin e “lëkurës së re”, i destinuar për lëkurë të kombinuar në të yndyrshme me parregullsi. Lyerja gjatë natës e sebiumit ndihmon në reduktimin e parregullsive të lëkurës dhe redukton sekretimin e lëkurës së yndyrshme. Me acid glikolik 15% stimulon rinovimin e epidermës. Ky piling i butë barazon strukturën e lëkurës dhe stimulon shkëlqimin e saj natyral. Përmban d-panthenol i cili qetëson lëkurën. Patenta ekskluzive Fluidactiv™ rregullon biologjikisht cilësinë e sebumit dhe parandalon bllokimin e poreve. Tolerueshmëri e shkëlqyer. I testuar dermatologjikisht.

Përdorimi: Aplikojeni në lëkurë të pastër dhe të thatë, çdo natë për një muaj. Aplikojeni në të gjithë fytyrën. Masazhoni me lëvizje rrethore. Lëreni gjatë natës dhe shpërlajeni në mëngjes.

Related posts

3 rregulla të arta për një zemër të shëndetshme

D V

Mënyra se si i mbathni çorapet tregon nëse jeni të shëndetshëm: Shenjat që tregojnë një sëmundje të rëndë

D V

Farat e borzilokut janë një mrekulli tërë organizmin: Mbron zemrën, ul kolesterinën, parandalon shfaqjen e qelizave kancerogjene!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More