Agjencia Zhurnal.mk.

Ajri i ndotur prek mitrën, rritë rrezikun për sëmundje tek fetusi

Pjesëza të vogla të ajrit të ndotur që thithen nga gratë shtatzëna janë gjetur në mitër ku edhe mund të shkaktojnë dëme për foshnjat ende pa lindur, ka treguar një studim i realizuar së fundmi.

Ndotja e ajrit me parë është lidhur me lindjen e foshnjave me peshë të ulët, rritje të vdekjeve tek të porsalindurit dhe problemet me sistemin e frymëmarrjes siç mund të jetë astma.

Tani studimi i ri, i cili është zhvilluar pasi gratë kishin lindur, ka treguar se pjesëza të vogla të ndotura gjenden në placentë. Kjo rritë mundësinë që copëza helmuese të arrijnë fetusin me lehtësi kanë thënë autorët e studimit.

Ky hulumtim u zhvillua nga ekipi i Universitetit Queen Mary në Londër.

Related posts

A mund ta gjeni fshesën në mesin e shumë rrobave?

D V

TikTokerja nxit debat të ashpër, thotë pizhamet e njëjta i ka veshur për disa net

D V

Tri mite rreth shëndetit që nuk janë të vërteta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky