Agjencia Zhurnal.mk.

Ahmeti: Miqësia me ShBA dhe BE, nuk ka alternativë!

Shkup, 11 nëntor – Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është deklaruar pasi zhvillimeve të sotme në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ku dështoi votimi i mosbesimit të Qeverisë, pjesë e së cilës është edhe BDI.

 

Në Facebook, duke bashkëngjitur edhe fotografinë ku shihet duke pirë duhan, Ahmeti ka vlerësuar se sot ngadhënjeu “ndërgjegjja e të arriturave të përbashkëta, liria, barazia, drejtësia, fqinjësia e mirë, orientimi euroatlantik i vendit tonë dhe e ardhmja e sigurt pro perëndimore”.

Shkrimi i plotë i Ahmetit:

Miqësia me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian, por edhe me vendet e rajonit, është e pa alternativë dhe e pacënueshme me asnjë kusht dhe në asnjë rrethanë.
Sot ngadhënjeu ndërgjegjja e të arriturave të përbashkëta, liria, barazia, drejtësia, fqinjësia e mirë, orientimi euroatlantik i vendit tonë dhe e ardhmja e sigurt pro perëndimorë.
Vendi jonë ka nevojë për më shumë siguri, më tepër stabilitet dhe parashikueshmëri politike të plotë.
Mohimi i Marrëveshjes së Ohrit, të Prespës, fqinjësisë së mirë, por edhe NATOsë, Bashkimit Europian, Republikës së Kosovës, gjuhës shqipe, nuk mund të ketë vend këtu.
Siç ju thash, nuk do të veprojmë as me emocione e as në eufori.
Bashkë përgjithmonë!

Related posts

SHBA-ja lehtësoi rekomandimet për shtetasit e saj që udhëtojnë në Maqedoni

D V

Pendarovski: Shpreh ngushëllimet e mia më të thella për familjet e viktimave

D V

Pa energji elektrike nesër do të jenë pjesë të komunave Saraj, Kisela Vodë dhe Karposh

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More