Agjencia Zhurnal.mk.

Afganistan/ Grave u ndalohet të dalin në drama televizive

Gratë janë ndaluar të shfaqen në drama televizive në Afganistan sipas rregullave të reja të vendosura nga qeveria talebane.

 

Gazetaret dhe prezantueset femra janë urdhëruar gjithashtu të mbajnë shami në ekran, megjithëse udhëzimet nuk thonë se çfarë lloj mbulimi duhet të përdorin. Gazetarët thonë se disa nga rregullat janë të paqarta dhe i nënshtrohen interpretimit, shkruan lajmi.net.

Talebanët morën pushtetin në Afganistan në mes të gushtit dhe shumë kanë frikë se po vendosin gradualisht kufizime të ashpra.

Grupi militant islamik, i cili mori kontrollin pas largimit të forcave të SHBA-së dhe aleatëve, thuajse menjëherë udhëzoi vajzat dhe gratë e reja që të qëndronin në shtëpi nga shkolla.

Gjatë sundimit të tyre të mëparshëm në vitet 1990, grave u ndalohej arsimimi dhe vendi i punës. Grupi i fundit i udhëzimeve të talebanëve, të cilat janë lëshuar për kanalet televizive afgane, përmban tetë rregulla të reja.

Ato përfshijnë ndalimin e filmave që konsiderohen kundër parimeve të ligjit të Sheriatit – ose islamik – dhe vlerave afgane, ndërsa pamjet e burrave që ekspozojnë pjesët intime të trupit janë të ndaluara.

Shfaqjet komedi dhe argëtuese që ofendojnë fenë ose mund të konsiderohen fyese për afganët janë gjithashtu të ndaluara.

Talebanët kanë këmbëngulur që filmat e huaj që promovojnë vlera të huaja kulturore nuk duhet të transmetohen. Kanalet televizive afgane shfaqin kryesisht drama të huaja me personazhe kryesore femra.

Një anëtar i një organizate që përfaqëson gazetarët në Afganistan, Hujjatullah Mujaddedi, tha se njoftimi i kufizimeve të reja ishte i papritur. Ai i tha BBC-së se disa nga rregullat nuk ishin praktike dhe se nëse zbatohen, transmetuesit mund të detyrohen të mbyllen.

Vendimi i mëhershëm i talebanëve për të urdhëruar vajzat dhe vajzat e reja që të qëndrojnë në shtëpi nga shkolla e bëri Afganistanin të vetmin vend në botë që ndaloi gjysmën e popullsisë së tij të shkollohej.

Kryebashkiaku i kryeqytetit, Kabul, u tha gjithashtu punonjësve femra të komunës që të qëndrojnë në shtëpi nëse nuk mund të plotësohen punët e tyre nga një burrë.

Talibanët pretendojnë se kufizimet e tyre për gratë që punojnë dhe vajzat që studiojnë janë “të përkohshme” dhe janë vetëm në fuqi për të siguruar që të gjitha vendet e punës dhe mjediset mësimore të jenë “të sigurta” për to.

Related posts

Nëna 24 vjeçe, vret foshnjën e porsalindur, trupin ia hodh në kosh pranë pallatit

Xh M

Një prej mbrojtësve të Mariupolit, thotë se në fabrikën e çelikut ka të plagosur dhe të vdekur

D V

Sllovenët heqin përkohësisht flamurin nga ambasada në Kiev, për shkak se ngjan shumë me atë të Rusisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More