Agjencia Zhurnal.mk.

Afganët e strehuar në Shqipëri arrijnë në SHBA, Blinken: Faleminderit popullit shqiptar

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka njoftuar se afganët e nisur nga Shqipëria, të cilët u strehuan në këtë vend, kanë mbërritur në SHBA.

 

Ai në një postim në Twitter falënderon Shqipërinë dhe ministren Olta Xhaçka për mikpritjen e afganëve.

“I lumtur të ndaj që 212 afganë mbërritën këtë mëngjes nga Shqipëria në SHBA, në shtëpinë e tyre të re. Për fqinjët tanë më të rinj: Ju mirëpresim dhe ju urojmë më të mirat në këtë kapitull të ri. Një falënderim i veçantë për ministren Olta Xhaçka dhe popullit shqiptar për pritjen e mysafirëve afganë”, shkruan Blinken.

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka kanë përcjellë në Rinas shtetasit afganë që u strehuan në Shqipëri. 

Related posts

Zhvillimet në ambasadën iraniane, dokumentet do digjen brenda një fuçie, lëvizjet e shpeshta të “Audit” me xhama të zinj

Xh M

Të burgosurit “VIP”, kush janë zyrtarët shqiptarë që përfunduan pas hekurave gjatë periudhës 1993-2021?

D V

Miratohet rezoluta e propozuar nga Shqipëria dhe SHBA për Ukrainën, Xhaçka: Edhe një herë Rusia u izolua

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More