Agjencia Zhurnal.mk.

A po përgatiten rusët për luftë? Ambasadori ukrainas: Jepuni atyre një dush të ftohtë

Andrej Meljnik i bëri thirrje qeverisë së re gjermane që të kundërshtojë politikën ruse dhe të nisë nisma që do të jenë një “dush i ftohtë” për Rusinë.

 

“Sidomos tani, pas zgjedhjes së qeverisë së re federale, na duhet një zë i fuqishëm nga Berlini për të përgatitur një dush të ftohtë për Moskën, e cila po përgatitet për luftë”, tha ambasadori i Ukrainës në Gjermani.

Siç thotë ai, Kievi ka shpresa të mëdha për qeverinë e re gjermane. Sipas tij, Kievi shpreson se kancelari i ri gjerman Olaf Scholz do të tregojë një iniciativë diplomatike për të “parandaluar një luftë të re në Evropë” dhe se ai së shpejti do të mbledhë “Samitin Norman” në Berlin.

Ambasadori ukrainas i kërkoi gjithashtu qeverisë gjermane të publikojë një “katalog të masave të ashpra dhe të dhimbshme ndëshkuese” kundër Rusisë, duke përfshirë ndalimin e gazsjellësit Nord Stream 2 nëse presidenti rus Vladimir Putin zgjedh luftën pavarësisht të gjitha paralajmërimeve.

Kujtojmë se Gjermania ka një kancelar të ri. Të mërkurën, Bundestagu zgjodhi Olaf Scholz nga Partia Social Demokrate e Gjermanisë si kancelar të ri federal. Me votim të fshehtë në parlament, ish-ministri i Financave mori mbështetjen e 395 prej 707 deputetëve të pranishëm.

Kohët e fundit, mediat perëndimore kanë folur në mënyrë aktive se Rusia po përgatit një sulm ndaj Ukrainës. Moska i ka hedhur poshtë këto akuza.

Related posts

Asteroidi kaloi pranë Tokës – planetit tonë sërish do t’i afrohet në vitin 2105

D V

Reagimi i presidentit ‘kundër vaksinimit’ të Brazilit, pasi Boris Johnson i thotë që të vaksinohet me AstraZeneca

D V

Gjetën vdekjen nëntë fëmijë dhe dhjetë të rritur, supozohet se është zbuluar shkaktari i zjarrit në ndërtesën 19-katëshe në Nju Jork

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More