Agjencia Zhurnal.mk.

A pini ujë të gazuar? Është e rëndësishme që të mos e teproni!

Ka shumë arsye për t’u kujdesur

 

Shpesh dëgjoni të dhëna se sa ujë duhet të pini në baza ditore dhe pak a shumë të gjithë bien dakord që gjashtë deri në tetë gota janë sasia minimale që i nevojitet trupit për të funksionuar normalisht.

Natyrisht që shumë njerëz preferojnë ujin e gazuar dhe shpesh e zgjedhin si pije hidratuese dhe këtë e mbështet mendimi se uji i gazuar do të përmirësojë metabolizmin dhe tretjen.

Megjithatë, konsumimi i shpeshtë mund të mos jetë ideja më e mirë, tregojnë studimet e fundit.

Studiuesit palestinezë nga Universiteti Birzeit në Ramallah kanë zbuluar se uji i gazuar ndikon në ekuilibrin e hormoneve dhe shkakton ndjenjën e urisë, dhe veçanërisht ndikon në hormonin ghrelin, i cili quhet edhe hormoni i urisë (përgjegjës për rritjen e urisë).

Përveç kësaj, konsumimi i tepërt i ujit të gazuar ka një efekt negativ në mëlçinë tuaj, e cila ruan më shumë yndyrë për shkak të rritjes së marrjes së CO2.

Natyrisht, si me të gjitha gjërat e tjera në jetë, çelësi është ta konsumoni me masë. 

Related posts

Këto ushqime ju bëjnë të plakeni më shpejt

D V

Kjo erëz është më efektive se kanella kur bëhet fjalë për dietën, por nuk bën të përdoret në sasi të mëdha

D V

Toksina e zakonshme që mund të kulloj tiroiden pa e kuptuar ju

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More