Agjencia Zhurnal.mk.

A mundet që iPhone 13 të tejkalojë performancën spektakolare të Apple?

Në fillim të këtij muaji, aksionet e Applet, kompania më e vlefshme në botë, arritën shifrat më të larta të të gjitha kohërave. Aksionet kanë rënë pak në muajt e fundit. Tani, përballë presionit të fortë ligjor dhe shkeljeve të turpshme të sigurisë, a mund të rifillojë ngjitjen e saj?

Nëse pyetët Wall Street, përgjigja është një po e fortë. Analistët parashikojnë që prezantimi i sotëm i telefonit të ti do ta ndihmojë atë të mbajë rritjen e fundit të shitjeve ndërsa klientët do të vazhdojnë të përditësojnë pajisjet e tyre.

 

iPhone 12, i pari që erdhi me aftësi 5G, ka qenë një goditje e madhe. Në tremujorin e fundit, Apple raportoi një rritje prej gati 50 për qind nga viti në vit në shitjet e iPhone në 39.6 miliardë dollarë, raporton cnn.

“Ne vazhdojmë të jemi të kënaqur me përgjigjen e klientëve tanë ndaj formacionit të iPhone 12”, tha CEO, Tim Cook para analistëve në muajin korrik. “Ne jemi vetëm në fillimet e hershme të 5G”, shtoi ai.

“Çmimi është i ndryshëm dhe kjo ishte më e rëndësishmja”, shkruan analistët e Bankës së Amerikës, Wamsi Mohan dhe Ruplu Bhattacharya në një shënim kërkimor.

Problemet e zinxhirit të furnizimit që mund të vonojnë dërgesat e iPhone gjithashtu paraqesin një rrezik. “Me diskutimet rreth kufizimeve të furnizimit tashmë të përhapura në industri, ka shqetësime rreth një cikli të vonuar”, u thanë klientëve, Samik Chatterjee dhe Joseph Cardoso të JPMorgan.

Apple ka marrë një sërë goditjesh negative kohët e fundit. Të hënën, kompania lëshoi një azhurnim urgjent të softuerit iPhone për të adresuar një dobësi në iMessage, për të cilën studiuesit e pavarur thonë se i lejoi “spyware” të infiltrohen në pajisje e përdoruesit, transmeton Telegrafi.

Dhe të premten e kaluar, Apple u urdhërua nga një gjykatës amerikan të ndryshojë politikat e saj në App Store pas një padie nga Epic Games, krijuesi i Fortnite. Kompania nuk lejohet të ndalojë zhvilluesit të shtojnë lidhje brenda aplikacioneve të tyre me opsionet e pagesave të jashtme, megjithëse vendimi ka të ngjarë të rikthejë gjykimin favor  pas apelimit të rastit.

“Kjo hap mundësinë që zhvilluesit të anashkalojnë klientët rreth sistemit të pagesave të Apple, i cili do të zvogëlonte të ardhurat neto të Apple nga App Store”, tha ekipi në Bank of America.

Sidoqoftë, këto zhvillime janë më pak të rëndësishme për çmimin e aksioneve të Apple sesa prezantimi i produktit të ri të kompanisë.

“Gjëja më e rëndësishme në thelb janë shitjet e pajisjeve”, tha Sophie Lund-Yates, analiste e lartë e kapitalit në Hargreaves Lansdown, për CNN Business.

E rëndësishmja, gjyqtarja në padinë e Epic Games tha gjithashtu se ajo nuk mund të vendosë që Apple është një monopol, i cili mund të lehtësojë disa gjëra nga përpjekjet e tjera antitrust kundër firmës.

Related posts

Shefi i Google: Tre ditë pune në zyrë dhe dy në shtëpi janë një ‘ekuilibër’ midis bashkëpunimit personal dhe pushimit

D V

Supermarket suedeze Coop u mbyllën për shkak të një sulmi kibernetik “kolosal”

D V

Elon Muks po prodhon tanke? Fotografitë u bënë virale, vjen përgjigja e saktë se për çfarë bëhet fjalë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More