Agjencia Zhurnal.mk.

A ka nevojë Vlora për një aeroport?

Ngritja e aeroportit të Vlorës shqetëson ambientalistët, sepse rrezikohet ekosistemi i Vjosës një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë…

Konventa e Bernës e Këshillit të Evropësi bën thirrje vazhdimisht qeverisë së Shqipërisë që të ndërpresë punimet për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës. 

Një thirrje të ngjashme Konventa e bëri edhe në shtator të vitit 2023. Sipas ambientalistëve, ndërtimi i aeroportit do të prishë ekosistemin dhe kafshëve, sidomos zogjve dimërorë. 

Banorë të tjerë të të zonës shpresojnë se ky aeroport mund t’u sjellë më shumë zhvillim ekonomik. /DW

Related posts

Ka dëmtime në mushkëri, deputeti socialist Bujar Çela pritet të hyjë në sallë për ndërhyrje kirurgjikale

Xh M

Shpërthim i fortë në Lushnjë, dy të vdekur dhe shtatë të plagosur, mes tyre deputeti Bujar Çela

Xh M

Shpërthim masiv në Lushnje të Shqipërisë, 1 i vdekur dhe 8 të plagosur

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy