Agjencia Zhurnal.mk.

A është përmirësuar gjendja këto vite, në sa vende mund të lëvizim me pasaportën tonë?

Shkup, 10 Janar – Tre vende aziatike kanë ofruar lirinë më të madhe të udhëtimit për banorët e tyre, sipas një raporti të ri tremujor të publikuar nga firma kërkimore e shtetësisë dhe rezidencës globale me qendër në Londër, Henley & Partners.

Qytetarët japonezë gëzojnë akses pa viza ose akses në një rekord prej 193 destinacionesh në mbarë botën, pak përpara Singaporit dhe Koresë së Jugut, qytetarët e të cilëve mund të vizitojnë lirisht 192 vende. Pasojnë Gjermania dhe Spanja, me 190 destinacione të ndjekura nga Finlanda, Italia dhe Luksemburgu me 189.

Më pas vijojnë Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia, të cilat janë të barabartë në vendin e pestë, ndërsa Franca, Irlanda, Portugalia dhe Britania e Madhe janë në vendin e gjashtë. Zelanda e Re dhe Shtetet e Bashkuara janë në vendin e shtatë së bashku me Belgjikën, Norvegjinë, Zvicrën dhe Republikën Çeke. Qytetarët e Afganistanit janë në fund të indeksit dhe mund të vizitojnë vetëm 27 vende pa aplikuar më parë për vizë.

Kroacia doli në vendin e 18-të. Qytetarët e këtij vendi mund të udhëtojnë pa viza në 174 shtete të botës. Bosnja dhe Hercegovina është në vendin e 49-të me 118 destinacione në të cilat banorët e saj mund të udhëtojnë pa vizë. Serbia renditet më mirë se BiH në vendin e 38-të me 136 destinacione, Maqedonia e Veriut në vendin e 44-të me 125 destinacione dhe Mali i Zi një vend më poshtë me 124 destinacione. Pozita më e keqe është Kosova, në vendin e 101-të dhe me vetëm 41 destinacione në të cilat mbajtësit e pasaportës së Kosovës mund të udhëtojnë pa vizë. Pronarët e një pasaporte shqiptare mund të udhëtojnë lirshëm në 115 destinacione, pra Shqipëria është në vendin e 51-të.

Prej vitesh, disa vende kanë qenë në krye dhe ofrojnë më shumë mundësi udhëtimi për qytetarët e tyre.

Related posts

Ambasadorja ukrainase në Shkup: Agresioni rus në Ukrainë, sulm ndaj gjithë botës demokratike

Xh M

Mjekët kërkojnë rritje pagash e pacientët shërbime

Xh M

Dallimet në paga, rritet numri i punëtorëve me pagë minimale, Sektori IT kryeson me pagë më të lartë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy