Agjencia Zhurnal.mk.

A duhet t’i lani frutat dhe perimet para se t’i vendosni në frigorifer?

“Gjëja e parë që duhet të theksohet është se të gjitha frutat dhe perimet janë të ndryshme, kështu që nuk ka një strategji të veçantë që do të zgjasë jetën tyre”.

 

Pavarësisht nëse është një reagim ndaj pandemisë ose për shkak se kemi më shumë kohë ndërsa punojmë në distancë, mediat sociale kanë shpërthyer me video të organizimit të frigoriferit, shkruan Real Homes.

Është tronditëse rënia në një vrimë lepuri me kapëse që tregojnë fruta dhe perime të lara rishtazi duke u ruajtur në kavanoza qelqi, transmeton lajmi.net.

Por a është kjo prirje e ruajtjes së ushqimit që po rritet, një #lifehack që të gjithë duhet të adoptojmë në shtëpi? Ne biseduam me ekspertët për të zbuluar nëse duhet të lani frutat dhe perimet përpara se t’i ruani ato dhe për këshilla që prodhimet e freskëta të zgjasin më shumë.

Manaferrat e freskët për smoothie-n tuaj të mëngjesit kanë një jetëgjatësi veçanërisht të kufizuar, duke i bërë ato një bombë me sahat ndërsa ju garoni për të përdorur të gjitha frutat dhe perimet e freskëta, përpara se të fillojë të shfaqet myku. Duket se larja e perimeve në ujë të ftohtë me pak uthull mund të ndihmojë në mbajtjen e freskët të disa frutave dhe perimeve.

Thënë kjo, ekspertët janë të ndarë në idenë e re për ruajtjen e kuzhinës – këshilltarja për shëndetin në Coffeeable Nadia Charif është plotësisht kundër. ‘Si një profesioniste fanatike e shëndetit, unë jam e përpiktë me ruajtjen e ushqimit dhe Instagram po më shkatërron humorin!’ – shprehet Nadia.

Ajo thotë se është e alarmuar nga videot estetike të larjes së produkteve para se t’i vendosim në frigorifer. Ajo argumenton se kjo mënyrë të vepruari krijon një ambient ideal për bakteret, gjë që do të shkurtojë jetëgjatësinë e ushqimit.

‘Pa dyshim, përdorimi i uthullës ndihmon në shkatërrimin e këtyre baktereve, veçanërisht tek manaferrat, vazhdon ajo, por më e mira është që t’i lani produktet tuaja pak para konsumimit sesa të rrezikoni rritjen e baktereve ndërsa ato ruhen!’

Kysha Harris, kuzhiniere, i sheh gjërat ndryshe. “Gjëja e parë që duhet të theksohet është se të gjitha frutat dhe perimet janë të ndryshme, kështu që nuk ka një strategji të veçantë që do të zgjasë jetën tyre,” thotë ajo. Kysha rekomandon t’i kushtohet vëmendje se cilat t’i ruani së bashku, pasi kjo gjithashtu ndikon në jetën e frutave dhe perimeve të caktuara. Për shembull, ruajtja e patates pranë qepëve do të bëjë që patatet të mbijnë më shpejt.

Ajo na tregon se ruajtja e frutave dhe perimeve të ndryshme afër njëra-tjetrës mund të përshpejtojë procesin e pjekjes, që do të thotë se ato prishen më shpejt – kështu që kjo është një arsye për të provuar ruajtjen e tyre në kontejnerë të veçantë.

“Për sa i përket larjes dhe përdorimit të kavanozave të qelqit, të vetmet gjëra që kanë një afat të zgjatur të përdorimit të metodave të ngjashme janë gjërat me kërcell të gjatë si shpargu dhe qepët e njoma”, thotë ajo.

Nuk ka asgjë të keqe të shijosh rreshta shumëngjyrëshe ose kavanoza të organizuar mirë në frigorifer. Por procesi që kërkon kohë për larjen dhe ruajtjen paraprake nuk duket se ia vlen.

Related posts

Pesto patëllxhanësh; Pastat nuk kanë qenë kurrë më të shijshme

D V

Bretkosa të skuqura me vezë

D V

Tortë suedeze: Ëmbëlsira më e shijshme e bardhë që do ta provoni ndonjëherë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More