Agjencia Zhurnal.mk.

A duhet të shtoni vaj në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve

Me rritjen e praktikave të kujdesit të flokëve si produktet e mbushura me biotinë dhe alternativat natyrore të ngjyrave, vajrat e flokëve duhet të jenë në krye të çdo rutine bukurie të menduar mirë.

 

Me origjinë nga India e lashtë, praktika e vjetër krenohet me një mori vetish shëruese dhe rigjeneruese.

Rituali konsiston në përdorimin e vajrave në fijet e flokëve dhe kokës për lagështi dhe rimbushje. Gjatë viteve të para të lyerjes së flokëve, vajrat e kokosit, susamit dhe kastorit dominuan. Që atëherë, praktika ka evoluar në dhjetëra produkte, formula dhe teknika ideale për një rutinë ushqyese të flokëve.

Si funksionon?    

Kur aplikohen vajrat varet nga preferencat personale dhe lloji i flokëve. Vajrat mund të aplikohen në flokë 30 minuta deri në një orë para dushit, të përdoren si trajtim dhe më pas të lahen në dush. Shumë gjithashtu përdorin vajra për të stiluar flokët pasi janë larë. Në varësi të nivelit të lagështisë së flokëve tuaj natyral, është mirë të përdorni vajra një ose dy herë në javë për të siguruar që flokët të ushqehen, por jo të hidratohen shumë.

Kur kombinohen me flokë të lagur, vajrat do të kapen në boshtin e flokëve, gjë që do të parandalojë dëmtimet ndërsa thahen. Pasi flokët të thahen, fërkimi i një prekje vaji do t’i bëjë flokët të duken me shkëlqim, të ushqyer dhe të mbajtur mirë.

Teknikisht, vajrat e flokëve duhet të aplikohen duke përdorur pëllëmbën e dorës. Teknikat e hershme masazhojnë vajrat në lëkurën e kokës dhe flokët për 15 minuta, megjithatë, praktika mund të shkurtohet nëse jeni të kufizuar në kohë. Nëse vaji aplikohet gjatë natës, duhet të lahet në mëngjes duke përdorur ujë të vakët për të shmangur papastërtitë ose grumbullimin e mbeturinave.

Së fundi, ju nuk duhet të krihni ose lani flokët tuaj gjatë kryerjes së rutinës tuaj të vajit pasi mund të shkaktojë dëme dhe thyerje. 

Related posts

Dy shenjat e horoskopit me fat për sot

D V

Kjo është shenja e horoskopit që do të ketë ndryshime drastike!

D V

Dy shenjat e horoskopit me fat për sot

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More