Agjencia Zhurnal.mk.

9 të infektuar dhe 10 të shëruar, nuk ka të vdekur

Shkup, 7 korrik – Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2.743 testime, janë regjistruar nëntë raste të reja me Kovid-19, në Tetovë – gjashtë, Gostivar – dy dhe në Ohër – një, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

 

Janë regjistruar 10 pacientë të shëruar: Shkup – pesë, Strumicë – tre, Kriva Pallankë dhe Kërçovë nga një dhe nuk janë regjistruar raste të vdekjes nga Kovid-19.

Janë bërë 2.743 teste përmes: ISHP-437, QSHP Shkup-37, QSHP Manastir-40, QSHP Prilep-38, ISHP Tetovë-25, QSHP Kumanovë-23, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia ligjore-6, laboratoria spitali Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-1, SPQ “8 Shtatori”-7, Instituti për mikrobiologji-21, ASHAM-0, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-48, Avicena-137, Biotek-143, Sistina-78, laboratoria Laor-94, Sinlab-185, Remedika-9, Plodnost-18, Genea-12, Nikob lab-382, VFV Medikal-16, ISHP dhe ISHP (rapid test)-gjithsej 986.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 897.647 testime në Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 155.741, numri i pacientëve të shëruar është 150.114, të vdekurve 5.486, ndërsa numri i rasteve aktive është 141.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi në qytete është ky:

Distribuimi në qytete Të infektuar (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)

Shkup 68.685, aktivë 50
Kumanovë 8.884, aktivë 11
Prilep 8.328, aktivë 6
Tetovë 7.263, aktivë 24
Manastir 6.309, aktivë 5
Veles 5.474, aktivë 2
Gostivar 5.185, aktivë 4
Kavadar 5.155, aktivë 2
Ohër 5.021, aktivë 11
Shtip 4.960, aktivë 0
Strumicë 4.123, aktivë 6
Strugë 2.982, aktivë 1
Koçan 2.792, aktivë 0
Kërçovë 2.600, aktivë 13
Gjevgjeli 2.195, aktivë 0
Negotinë 2.184, aktivë 0
Sveti Nikollë 1.524, aktivë 0
Resnjë 1234, aktivë 0
Kriva Pallankë 1.227, aktivë 1
Radovish 1.161, aktivë 0
Berovë 1.032, aktivë 3
Dellçevë 973, aktivë 0
Dibër 942, aktivë 1
Vinicë 886, aktivë 0
Probishtip 789, aktivë 0
Vallandovë 667, aktivë 0
Bogdanci 494, aktivë 0
Krushevë 490, aktivë 0
Demir Hisar 400, aktivë 0
Demir Kapija 396, aktivë 0
Kratovë 377, aktivë 0
Makedonski Brod 359, aktivë 0
Pehçevë 269, aktivë 1
Makedonska Kamenica 249, aktivë 0
Dojran 132, aktivë 0.

Related posts

Panovski: Të rinjtë me certifikatat e të tjerëve po hyjnë ku të duan

D V

Drita Islami me mbështetje për Petre Shilegov

Z H

Ngjarja më e madhe energjetike në vend MEF21 sivjet do të mbahet nga 12-14 shtator

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More