Agjencia Zhurnal.mk.

874 persona të infektuar me grip për vetëm një javë në Maqedoni

Shkup, 2 shtator – Nga Instituti për Shëndet Publik informojnë se gjatë javës së katërt të vitit 2023 (23-29.01.2023) në RMV janë paraqitur 874 pacientë të infektuar me grip.

Numri i personave të infektuar nga gripi në këtë periudhë, në krahasim me vitin e kaluar është rritur për 3,5 herë, informon Zhurnal.

Incidenca e paraqitur është mbi kufirin javor të aktivitetit sezonal të virusit të gripit, java e katërt me radhë, gjegjësisht është tejkaluar pragu i hyrjes epidemiologjike në sezonën e gripit.

Shmica e pacientëve janë të moshës nga 15 deri në moshën 64 vjeçare./Zhurnal.mk

Related posts

Sela dhe Taravari vizitojnë Shipkovicën

Xh M

LSDM: Edhe në kohë krize, Qeveria i rritë pagat në çdo sektor

Z.H

Musliu i kënaqur me reformat në shërbimet e sigurisë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More