Agjencia Zhurnal.mk.

8 sëmundjet që transmetohen nga mushkonjat

Virusi Zika dhe malaria nuk janë të vetmet sëmundje që mund të përfitohen pas pickimit nga një mushkonjë e infektuar.

Ndoshta sëmundja më e njohur që transmetohet nga mushkonjat është virusi Zika, i cili dëmton trurin e të porsalindurve. Por kjo sëmundje nuk është e vetmja.

Malaria

Malaria gjendet në më shumë se 100 vende, kryesisht në tropikët. Simptomat mund të përfshijnë ethe, të dridhura dhe të dridhura.

Sipas një raporti të OBSH-së të vitit 2015, rreth 3.2 miliardë njerëz janë të rrezikuar nga malaria. Vetëm atë vit pati 214 milionë infeksione të reja dhe 438,000 vdekje.

Ethet e verdha

Sëmundja është e rrallë tek turistët dhe mund të gjendet në Afrikën Sub-Sahariane, Amerikën e Jugut dhe pjesë të Karaibeve. Simptomat variojnë nga ethe e lehtë në të rëndë dhe mund të parandalohen me vaksinim.

Ethet Denge

Rreth një e treta e popullsisë së botës jeton në zona ku mund të ndodhë ethet e dengës. Të paktën 100 milionë njerëz e marrin sëmundjen çdo vit, duke e bërë atë më vdekjeprurëse në tropikët dhe subtropikët.

Vitin e kaluar, OKB-ja bëri thirrje për dërgimin e ndihmës në Jemen, sepse 3000 njerëz ishin të infektuar.

Virusi Chikungunya

Ai u zbulua në vitin 2013 dhe epidemitë janë raportuar në Afrikë, Azi, Evropë dhe në Oqeanin Indian dhe Paqësor. Sëmundja karakterizohet nga ënjtje e kyçeve, dhimbje koke dhe dhimbje. Një kurë ende nuk është gjetur.

Virusi i Nilit Perëndimor

Virusi i Nilit Perëndimor është një nga sëmundjet më të zakonshme që transmetohen nga mushkonjat, por shkakton probleme në më pak se një për qind të atyre që janë të infektuar me simptoma të ngjashme me gripin. Në tropikët mund të merret gjatë gjithë vitit. Shkakton ethet e Nilit Perëndimor.

Encefaliti lindor i kuajve

Konsiderohet gjithashtu si një nga sëmundjet më të zakonshme në mesin e atyre që transmetohen nga mushkonjat dhe vret rreth 35% të të infektuarve, ndërsa 50% përfundojnë me dëmtime të rënda të trurit.

Sëmundja është raportuar në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Encefaliti perëndimor i kuajve

Ai sulmon si njerëzit ashtu edhe kuajt. Rasti i parë u raportua në vitin 1930 në Kaliforni. Gjendet kryesisht në Shtetet e Bashkuara perëndimore dhe Meksikë, dhe simptoma është ose dobësi e lehtë ose pa simptoma fare.

Encefaliti japonez

Ndodhet kryesisht në Azi dhe Paqësorin perëndimor. Disa pacientë mund të mos kenë simptoma, por shumica marrin inflamacion të muskujve dhe ngërçe.

Në një në 250 raste sëmundja sulmon trurin dhe më pas nuk ka shërim.

Related posts

Si ndikon uji me kripë i detit në lëkurë – Cilat janë përfitimet?

Xh M

Si e kalojnë kohën e lirë pasanikët më të mëdhenj në botë

Lea Muslija

Do të vdisni duke qeshur kur shihni se çfarë mori kjo murgeshë nga bagazhi i veturës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More