Agjencia Zhurnal.mk.

7 vjet nga Brexit, kur Britania e Madhe vendosi të largohet nga BE-ja

Kanë kaluar 7 vjet nga referendumi i Brexit-it, i cili i dha fund bashkimit historik 47-vjeçar të Britanisë së Madhe, e cila u bë anëtare e Bashkimit Evropian (BE) në vitin 1973, shkruan Anadolu.

Mes premtimeve të politikanëve se “ka mundësi të mëdha jashtë BE-së” dhe se largimi nga BE-ja do ta “bëjë Mbretërinë e Bashkuar më të pasur dhe më të lirë”, publiku në Mbretërinë e Bashkuar shkoi në një referendum për Brexit-in më 23 qershor 2016, por 7 vjet pas ndarjes, debati për Brexit-in ende vazhdon.

– Populli vendosi të largohej me 52 për qind kundrejt 48 për qind

Në Mbretërinë e Bashkuar, e cila përbëhet nga Anglia, Uellsi, Irlanda e Veriut dhe Skocia, në referendumin e BE-së të mbajtur më 23 qershor 2016, vendimi për Brexit-in u mor me 52 për qind kundrejt 48 për qind.

Qeveria e pakicës, e udhëhequr nga ish-kryeministrja Theresa May, nuk arriti të kalojë marrëveshjen e Brexit-it me BE-në në Parlament. Brexit-i, i cili duhej të ndodhte më 29 mars 2019, u shty fillimisht në 31 tetor 2019 dhe më pas në 31 janar 2020.

Duke forcuar dorën kundër kundërshtarëve të Brexit-it me fitoren e tij, Johnson e solli projektligjin në Parlament pas zgjedhjeve dhe teksti u pranua në votimin e parë. Më pas palët filluan negociatat për marrëdhënie në çdo fushë, veçanërisht në tregti.

Megjithëse BE-ja deklaroi se nuk do të ishte e mundur të arrihet një marrëveshje për gjithçka në një kohë kaq të shkurtër, Mbretëria e Bashkuar njoftoi se nuk do të zgjasë periudhën e tranzicionit, e cila do të përfundojë më 31 dhjetor 2020, dhe se do të largohej nga BE-ja pa një marrëveshje nëse është e nevojshme.

Britania njoftoi ndarjen e saj “de facto” nga BE-ja, të cilës iu bashkua 47 vjet më parë, me përfundimin e periudhës së tranzicionit që filloi pas Brexit-it, me tingëllimën e kambanës së Big Benit më 31 dhjetor 2020 në orën 23:00 me orën lokale. Që nga kjo datë, rregulloret e reja hynë në fuqi për çështje të tilla si tregtia, udhëtimi, imigracioni, ligji dhe siguria midis dy palëve.

Britanikët humbën të drejtën e qëndrimit dhe të punës pa afat në vendet e BE-së. Qytetarët e shteteve anëtare të BE-së kanë të drejtë të jetojnë në Britani vetëm nëse plotësojnë kushtet e nevojshme të imigracionit.

Mbretëria e Bashkuar u largua zyrtarisht nga BE-ja më 31 janar 2020.

– Hulumtim: Shumë njerëz besojnë se politikanët i zhgënjyen

Sipas hulumtimeve të bëra 7 vjet pas referendumit, shumë njerëz mendojnë se politikanët i kanë zhgënjyer.

Sipas një sondazhi nga Mbretëria e Bashkuar në një institut kërkimor dhe kompani sondazhi “Public First” thuhet se vetëm 18 për qind e atyre që votuan për t’u larguar nga BE-ja në 2016 besojnë se Brexit-i ka qenë i suksesshëm. Shumë secesionistë, të cilët mendojnë se Brexit-i nuk po shkon mirë, akuzojnë politikanët për “keqpërdorim të Brexit-it”.

Drejtori i “Changing Europe”, Anand Menon në vlerësimin e tij për sondazhin tha se derisa pak njerëz mendojnë se Brexit-i po shkon mirë, shumica e atyre që votuan për t’u larguar besojnë se është shumë herët për të bërë një gjykim përfundimtar.

– Sondazh: 62 për qind e britanikëve e përshkruajnë Brexit-in si “më shumë një dështim”

Sipas një sondazhi të zhvilluar në maj nga kompania kërkimore në Mbretërinë e Bashkuar “YouGov”, 62 për qind e britanikëve e përshkruajnë Brexit-in si “më shumë dështim” ndërsa vetëm 9 për qind e konsiderojnë atë “më shumë sukses”.

Ndërsa 20 për qind thonë “jo të dyja”, 9 për qind e mbetur thonë se “nuk janë të sigurt”.

Related posts

Pesë gazetarë u qëlluan dhe u plagosën brenda një dite në Meksikë

Xh M

Estonia thotë se është e gatshme ta mbyllë kufirin me Rusinë

Xh M

Mungon në mbledhjen e OKB-së, SHBA i refuzoi vizën ministrit të Jashtëm iranian

Xh M