Agjencia Zhurnal.mk.

7 shpërthimet më të fuqishme bërthamore të kapur në kamera

Që nga fillimi i epokës bërthamore, disa vende kanë kryer teste bërthamore. Deri më tani, përveç bombave atomike të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki gjatë Luftës së Dytë Botërore, armët bërthamore janë përdorur vetëm në prova.

 

Kjo video analizon se si shpërthimet nëntokësore ndikojnë në hapësirën e afërt, e cila provë atomike ishte aq e fuqishme sa u mbiquajt Hiroshima e Dytë dhe më e rëndësishmja, cilat prova bërthamore rezultuan tepër shkatërruese edhe për vetë ushtritë që i kryen ato.

Related posts

Pas takimit Biden – Putin, ambasadori rus kthehet në Uashington javën tjetër

Redaksia

A do të kishte ndërmarrë Putini të njëjtin veprim nëse Donald Trump do të ishte në pushtet?

D V

Elon Muskut i duhen vetëm 14 sekonda për të fituar aq sa fiton për një vit një person me pagë mesatare në Kosovë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More